Almanya’da koalisyonun ilk kavgası: Mülteciler

Almanya’da zar zor kurulan büyük koalisyonda kavga yaşandı! Hükümetin küçük ortağı CSU, mültecilerde aile birleşimi kontenjanını azaltmak istiyor. SPD ise ‘kesinlikli hayır’ diyor

Almanya’da genel seçimlerden yaklaşık altı ay sonra hükümet kurulabildi. Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında koalisyon sözleşmesinde mültecilerin aile birleşimi konusunda ayda en fazla bin kişi üzerinde anlaşma sağlandı. Ancak koalisyon ortakları arasında bu maddenin yorumunda anlaşmazlık çıktı.
Ayda binin altında aile birleşimi durumunda, kalan açık sonraki aylara eklenecek mi? Hükümetin küçük ortağı CSU, bu soruya “Hayır” diyor. SPD ise açığın bir sonraki ayda alınacak aile birleşimine eklenmesi gerektiği görüşünde.

CSU Grup Başkanı Alexander Dobrindt, koalisyon sözleşmesinin çok net olduğunu ve ayda en fazla bin aile birleşimiyle sınırlandığını belirtti ve açık kalması durumunda bunun bir sonraki aya eklenemeyeceğini söyledi.

SPD: KABUL ETMEYİZ

SPD Başkan Yardımcısı Ralf Stegner ise “SPD, kontenjanın küçültülmesine kesinlikle karşı. Eğer bir ay içinde bin aile birleşimi sağlanmazsa, kalan sayı sonraki aylara eklenir. Aksi takdirde bürokratik geciktirmelerle aile birleşimi siyasi olarak engellenir” dedi.

Uzmanlar ise koalisyon sözleşmesinde ‘bir ay içinde kullanılmayan kontenjan sona erer’ diye bir madde bulunmadığı, CSU’nun bu konuyu seçim kampanyası yapmak istediği görüşünde.

TIMETURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.