Çipras: Provokasyonu yoğunlaştıran Türkiye, askerlerimizi bırakmalı

Ankara’yı ‘provokasyonları yoğunlaştırarak ilişkileri bozmakla’ suçlayan Yunan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’ye iyi niyet jesti olarak iki Yunan askerini serbest bırakması çağrısı yaptı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki her geçen gün tırmanan gerilimle ilgili konuşan Yunan Başbakanı Çipras, Türkiye’nin ‘son dönemde provokasyonları yoğunlaştırarak tüm cephelerde gerilimli durumu tırmandırdığını’ iddia etti.

‘ÇIKMAZA SAPLAMAYIN’

Kabineye hitap eden Çipras, Ankara’nın ilişkileri ‘çıkmaza sokan taktikleri’ bırakması gerektiğini savundu.

Türkiye’de tutuklu iki Yunan askerinin serbest bırakılıp Yunanistan’a iade edilmesini ‘iyi niyet jesti’ olarak kabul edeceklerini duyuran Yunan lider, şunları söyledi:

”Kimseyi tehdit etmiyoruz ama kimseden de korkmuyoruz. Komşularımız tehditlerde bulunmaya son vermeli.”

‘ARNAVUTLUK VE MAKEDONYA MESELELERİNİ ÇÖZMEMİZ LAZIM’

Arnavutluk ve Makedonya ile yaşanan sorunlara da atıf yapan Çipras, Türkiye ile gerilimin yükselmesinin ışığında, diplomasi sermayesini boşa harcamadan mümkün olduğunca çok dış politika meselesini halletmeleri gerektiğini vurguladı.

Yunan Kathimerini gazetesi de Twitter hesabından Çipras’ın açıklamalarını aktarmasına koşut olarak gerilimi tırmandıran iddialara yer verdi. Kathimerini, Yunanistan’ın On İki Ada iline bağlı küçük bir ada olan Farmakonisi (Bulamaç) üzerinde salı günü bir Türk savaş uçağının alçaktan uçuş yaptığı, pazartesi günü de 4’ü silahlı 7 Türk savaş uçağının Atina’nın FIR hattını 4 kez ihlal ettiği iddialarını aktardı.

TIMETURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.