Fransa’dan yeni Afrin açıklaması

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye ve İran’ın Suriye’de uluslararası hukuku ihlal ettiğini ifade ederek, ‘Ankara savaşa, savaş eklememeli’ dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonunu eleştirerek, Türkiye ve İran’ın Suriye’de uluslararası hukuku ihlal ettiğini iddia etti.

“ANKARA SAVAŞA, SAVAŞ EKLEMEMELİ”

Ankara savaşa, savaş eklememeli” ifadelerini kullanan Le Drian, ‘Suriye’de uluslararası hukukun Türkiye, Şam yönetimi, İran, Doğu Guta (Şam’ın banliyösü) ve İdlib’e saldıranlar tarafından ihlal edildiğini‘ söyledi.

“İRAN ÇEKİLSİN”

Fransız Bakan, ‘Türkiye’nin Suriye’den asker çekmesini isteyip istemediğine‘ dair soruya “Suriye’de olmaması gereken herkesin, buna İranlı milisler ve Hizbullah da dahil, çekilmesi gerekir” sözleriyle yanıt verdi.

AFRİN MERKEZLİ FRANSA-TÜRKİYE GERİLİMİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Afrin Operasyonu işgale dönüşmemeli” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu ifadelere “Afrin’le ilgili Fransa ya da başka bir ülke bize ders vermez. Bu Avrupalıların şöyle bir ikiyüzlülüğü var. Yüzünüze karşı haklısınız diyorlar, arkanızdan açıklama yapıyorlar. Biz Fransa değiliz, Cezayir’i işgal edelim. Hatırlatma da bulunmalarını bile hakaret sayarız. Bu bir işgal değildir. Suriye’nin toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde destekliyoruz. Suriye’nin topraklarını teröristlerden temizlemeye yöneliktir” diyerek tepki göstermişti.

Macron da buna cevaben “Şunu belirtmek isterim ki Türkiye Dışişleri Bakanının tepkisi, muhtemelen operasyonun sınırı güvence altına alma amacı taşıdığı, Türkiye’nin bugün bulunduğu noktadan daha ileri gitmeyi veya bölgede uzun süre kalmayı hedeflemediği anlamına geliyor” demişti.

Çavuşoğlu da Macron’a karşılık olarak şunları söyledi:

“Şimdi çıkmış birileri ‘işgale dönüşmesin’ diyor. Merak etmeyin biz Fransa değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyetiyiz. Zamanında tüm ülkeleri kıtaları işgal edecek ülkeler olarak görenler sömürenlerde Türkiye’yi de kendileri gibi zannediyorlar. Bunların işte geçmişini çok iyi biliriz. Nasıl sömürgeci olduklarını çok iyi biliriz. Dünyada insani yardımda 2.yiz. Ecdadımızdan aldığımız mirastır. Milli gelire göre dünyada açık ara önde Türkiye’dir. Tarihi karanlık olan ülkelerin Türkiyeye böyle şeyler demesini hakaret sayarız. Niye burada ölen sivillerin haklarını savunmuyorsunuz. Neden teröristlerin haklarını savunuyorsunuz? Neden hep teröristleri darbecileri savunmak zorunda kalıyorsunuz. Bunun tek bir açıklaması var Türkiye düşmanlığı, fesatlık, kıskançlık. Çok daha güçlü olmamız lazım. Hedeflerimize ulaşacağız. Amacımız bellidir. Sonuna kadar gideceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.