Merkel’den Türkiye açıklaması: İyi ilişkiler kurmak istiyoruz ama endişeliyiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel ‘Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz’ diyerek, Afrin, Kıbrıs’taki durum ve tutuklu Yunan askerleirne ilişkin endişeli olduklarını aktardı.

Merkel, Brüksel’deki AB Zirvesi çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, zirvede Türkiye ile mevcut olan sığınmacılarla ilgili anlaşmayı da görüştüklerini belirtti.

MERKEL’İN ‘AFRİN, KIBRIS, YUNAN ASKERLERİ’ ENDİŞELERİ

Merkel, “Afrin ile ilgili endişemizi dile getirdik. Akdeniz’de Kıbrıs’ın etrafındaki durum ve şu an Türkiye’de gözaltında tutulan 2 Yunan askeri ile ilgili olarak da” dedi.

“İYİ İLİŞKİLER KURMAK İSTİYORUZ AMA ENDİŞELİYİZ”

AB kuruluşlarının temsilcileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Varna’da yapacakları görüşmeden de memnuniyet duyduklarını ifade eden Merkel, “Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz, ancak büyük endişelerimiz var. Yine de Türkiye-AB sığınmacı anlaşmasına bağlıyız. Bu konuda ikinci 3 milyar avroluk dilimin hazır tutulması gerektiğini biliyoruz. Bu konuda da konuştuk ve buna bağlı olduğumuzu ifade ettik” diye konuştu.

Merkel ayrıca AB Zirvesi’nde Türkiye ile AB arasında mevcut olan sığınmacılarla ilgili anlaşmaya bağlı kalacaklarını vurguladı.

Angela Merkel, eski Rus ajana sinir gazı saldırısını da ele aldıklarını ve bu konuyu Avrupa’nın ortak güvenliği olarak gördüklerini ifade ederek, İngiltere ile büyük dayanışma içinde olduklarını ve söz konusu saldırıdan Rusya’nın sorumlu tutulduğunu, bunun en makul sonuç olarak görüldüğünü söyledi.

FRANSA’DAKİ REHİNE OPERASYONU

Fransa’nın güneyinde bugün yaşanan terör olayına da değinen Merkel, terör olaylarına karşı her zaman Fransa’nın yanında olduklarını ve ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Zirvede ağırlıklı olarak ticaret konularını da ele aldıklarını belirten Merkel, her zaman çok yönlü ticaretten yana olduklarını ve ticarette korumacılığa karşı olduklarını kaydetti.

İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunu Haziranda da ele almak durumunda kalacaklarını ifade eden Merkel, dijital bir iç pazar oluşturulması konusunun da çok önemli olduğunu ve Avro bölgesinin geleceğine ilişkin konuları da ele aldıklarını söyledi.

RUS DİPLOMATLAR KONUSU

Bir gazetecinin, İngiltere’deki gaz saldırısında Rusya’nın sorumluluğu olduğu konusunda nasıl bu kadar emin olabildiklerini ve Rus diplomatları ülkelerinden sınır dışı etmeyi düşünüp düşünmediklerini sorması üzerine de Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May’in kendilerine somut analizler sunduğunu ve sürdürülecek olan analizlerin farklı sonuçlar ortaya koyacağını sanmadıklarını ifade ederek, gelişmelere göre Rus diplomatlar konusunda daha sonra karar vereceklerini kaydetti.

AFRİN İLE İLGİLİ NE SÖYLEMİŞTİ?

Merkel, üç gün önce (21 MArt 2018) Alman parlamentosu Bundestag’da yaptığı konuşmada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de terör örgütlerine yönelik düzenlediği oeprasyona ilişkin Türkiye’nin ‘güvenlik endişelerine rağmen’, Afrin’deki askeri harekatın ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi. Merkel, Afrin harekatına ilişkin “Bunu en güçlü şekilde kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Merkel’den bir gün sonra açıklama yapna Hükümet Sözcüsü Ulrike Demmer, “Türk ordusunun Afrin kentinin büyük bölümünü kontrol altına alması haberlerini giderek artan endişeyle izliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul ise “katliam ve yağma haberlerinin soruşturulmasını isteyerek, “Suriye’deki savaşı sona erdirmek için politik sürece dönüş çağrısı” yaptı. Breul, Türkiye’nin sınırları ile ilgili olarak “haklı güvenlik çıkarları olduğunu” ancak Ankara’nın eylemlerinin “orantılı sınırlar içinde kalması gerektiğini” belirtti. Breul, “Özellikle son gelişmeler ışığında, Türkiye’nin eylemlerinin gerekliliği ve orantılı olup olmadığı konusunda önemli şüphelerimiz var” dedi.

TIMETURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.