Skandal bilgiler… Bakın kim çıktı!

Anayasa değişikliği için halk oylamasını AKPM adına izleyen DanimarkalıMilletvekili Villumsen’in terör örgütü YPG için yardım topladığı ve “Hayır”kampanyası yürüttüğü ortaya çıktı. Villumsen, terör örgütü PKK’nın AB’nin terörlistesinden çıkarılmasını savunuyor.

Skandal bilgiler… Bakın kim çıktı!

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve  Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) halk oylaması ile ilgili hazırladığı  ön raporun objektifliği konusunda tartışmalar sürerken, heyette yer alan  Danimarkalı üye Nikolaj Villumsen’in de aktif olarak “Hayır” kampanyasına  katıldığı, hatta terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG için yardım topladığı  ortaya çıktı.

Birlik Listesi (Enhedslisten) Partisi Milletvekili ve Avrupa Konseyi  Parlamenterler Meclisi Danimarka Delegasyonunun 5 üyesinden birisi olarak, AKPM  adına halk oylaması süresince İzmir’de oy verme işlemini ve sayımını takip eden  Villumsen söylemleriyle terör örgütü PKK’ya da açıkça destek veriyor.

Partisi Birlik Listesi ile HDP’nin kardeş parti olduğunu vurgulayan ve  Türkiye’yi sık sık ziyaret eden Villumsen, Türkiye ziyaretlerinde genellikle  HDP’li parlamenterleri ve belediye başkanlarını ziyaret etmesiyle biliniyor.

VİDEOLU “HAYIR” PROPAGANDASI

Yurt dışındaki seçmenlerin oy verme işlemlerinin sürdüğü günlerde  Birlik Listesi Sözcüsü ve Milletvekili Pernille Skipper ile birlikte sosyal medya  üzerinden bir video yayınlayan Villumsen, Danimarka’daki Türk vatandaşlarına  seslenerek, halk oylamasında “Hayır” oyu vermelerini istemişti.

Sosyal medya hesaplarından terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan  posteri ve örgütün bez parçalarının önünde konuştuğu fotoğraf paylaşımları da  yapan Villumsen , Danimarka medyasına verdiği demeçlerde PKK’nın Avrupa  Birliğinin (AB) terör örgütleri listesinden çıkarılması gerektiğini savunuyor.

PKK’NIN UZANTISI YPG’YE FİNANSAL DESTEK

179 sandalyeli Danimarka Parlamentosunda, Birlik Listesi’nin 14  parlamenteri arasında yer alan Villumsen, 2014 yılında terör örgütü PKK/PYD’nin  uzantısı YPG’ye, parti olarak topladıkları 53 bin 500 kronluk (yaklaşık 28 bin  lira) bağışı örgütün elebaşı Salih Müslim’e Kopenhag’da teslim etmişti. Danimarka  medyasında geniş yer alan bağışın tesliminde konuşan Villumsen, silah alımı da  dahil paranın istenildiği gibi kullanılabileceğini vurgulamıştı.

Parlamentodaki Danimarka Halk Partisi (DF), Birlik Listesi’nin terör  suçu işlemiş olabileceğini dile getirmiş ve polisin bu konunun üzerine gitmesini  istemişti. Uyarıları dikkate almayan Birlik Listesi, 2015 yılında da yine aynı  şekilde 65 bin 247 kronu (yaklaşık 35 bin lira) terör örgütü YPG’ye bağışlamıştı.

ERMENİ İDDİALARI İLE İLGİLİ ÖNERGE VERMİŞ

1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını da savunan Nikolaj  Villumsen, geçen yıl ekim ayında Alternatif Parti’den Rasmus Nordqvist ile  birlikte Danimarka Parlamentosuna bir soru önergesi vererek, Ermeni iddialarına  yönelik hükümetin pozisyonunu sormuştu. Ocak ayında Danimarka Parlamentosunda  yapılan oylamada Ermeni iddialarını destekleyen Villumsen, Türkiye’yi soykırımla  suçlamıştı. Parlamento, 1915 olayları ile ilgili önergeyi kabul etmemişti.

AKPM ve AGİT heyeti içerisinde yer alan Alman Milletvekili Andrej  Hunko ve Avusturyalı Milletvekili Alev Korun’un da halk oylaması öncesi “Hayır”  kampanyasına ve terör örgütünün toplantılarına katıldıkları ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AGİT ve AKPM’nin hazırladığı  rapora tepki göstermiş ve “Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları,  biz ne görürüz ne duyarız ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz.” diye  konuşmuştu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here