Türkmen Aşiretler ve Ayan Meclisi, haftalık toplantısını, Meclis Başkanı Sayın Feyzullah Sarıkahya Başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıya Meclis Üyeleri yanı sıra, Irak Parlamentosunun Eski Milletvekili Hasan Özmen ve Türkmenşanı Medya ve Araştırma Merkezi Başkanı Ümit Köprülü de katıldı.
Kuran-i Kerim’den ayetler okunduktan sonra, başta kanlı 1959 Kerkük Katliamı şehitleri olmak üzere tüm Türkmen şehitleri için bir dakikalık saygı duruluşunda şehitlerin temiz ruhlarına fatiha okundu.
Türkmen Aşiretler ve Ayan Meclisi Başkanı yaptığı konuşması öncesinde hazır olan konuk ve üyelerini saygıyla selamladı ve bundan 58 yıl öncesi Irıkçı ve Komünistlerin gerçekleştirdiği Vahşi 14 Temmuz Katliamının acılı gerçeklerini anlattı. Sarıkahya konuşmasında Irak Silahlı Kuvvetleri’nin Musul’daki büyük zaferlerine de yer verdi ve Irak Halkını İlin DAYIŞ Terör Ögütü pencesinden kurtarılması dolayısıyla kutladı. Sarıkahya, 16-17 Mayıs 2017’de Başkent Bağdat’ta yapılan Genel Türkmen Kurultayı ve Kurultayda kurulan Türkmen Koordinasyon Kurulu’na da değindi.

Irak Parlamentosu’nun Eski Milletvekili Hasan Özmen de yaptığı konuşmasında Kanlı 1959 Kerkük Katliamını ele aldı ve şehit edilenlerin sayısının 200 kişiyi aştığına dayır ellerinde belgeler olduğuna işaret etti. Özmen, Mayıs ayında Bağdat’taki Birleşmiş Milletler Örgütü (UNAMI) Temsilcisinin katılımıyla büyük başarıyla gerçekleşen Genel Türkmen Kurultayı, çok önemli sonuçları, katılan tüm tarafların kabul ettiği sonuç bildirgesi ve Kurultaydan çıkan bir kararla kurlan Türkmen Koordinasyon Kurulu’nun toplantılarına ışık tuttu ve önümüzde Salı günü ( Irak Türkmen Meclisi) ile ilgili toplantının önemine vurgu yaptı.
Türkmenşanı Medya ve Araştırma Merkezi Başkanı Ümit Köprülü ise, Milli Birliğimizi sağlayacak Türkmen Kurultayından çıkan tüm kararları, Sonuç Bildirgesini ve Türkmen Koordinasyon Kurulu’nun toplantı ve çalışmalarını desteklediklerini bildirdi.
Toplantıda söz hakkı alan diğer kıymetli hazır olanlar da, kendileinde derin üzüntü izleri bırakan Kanlı 14 Temmuz Katliamı anılarını anlattılar ve suçsuz masum insanlara uygulanan bu gibi insanlık dışı eylemlerin unutulmayacağını, tarihin de canileri asla af etmiyeceğini sözlerine eklediler.

Türkmenşanı/ Kerkük
Fotoğraf çekimi: Acip Ocuşlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here