Kerkük’te Müstakbel Kalkınma Vakfına yaptığımız ziyarette görüştüğümüz Birgül Beyatlı, Iraklı bir Türkmen hanımı olarak, onurlu ve haysiyetli yurttaşlar gibi, milletine vatanına hizmet etmeye, onların kalkınmasında çaba göstermeye çalışmaktadır. Genellikle o Iraklı ve özellikle de Türkmen kadını olarak, bir kılavuzdur. Yüreğindeki özlemle güzel arzular taşıyarak, gelecek için küçücük mutluluk ışığını yakalıyıp onunla yurtsal ve milli yoluna yürümektedir. O arzu ve özlem davetnamesidir. Sevgi dolu güvenilir bir kadındır. Nerede olursa olsun o bir Türkmen kadını olarak çalışır.
Başkent Bağdat’ta bir kadın aktivisti olarak mücadelesini başlatan Birgül Hanım, karşılaştığı kasırgalardan kurtulduktan sonra, 2004’te Türkmen Kadınlar Birliği Yönetiminde üye seçildi. Birliğin Bağdat Kolunda görev üstlendi. 2006 yılında kimlikleri belirsiz bir gurup tarafindan tehdit edilerek, Bağdat’tan ayrılmak zorunda kaldı ve Kerkük’e yerleşti. 2007’de gürevi icabi bağdat’a döndü. Irak Türkmen Cephesi listesi yararına seçim propagandası amaçlı Türkmen kadınları ile Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda bir araya geldi. Bu yüzden de yine kimliği belirtsiz kişiler tarafindan tehdit edilerek, Kerkük’e dönmek zorunda kaldı. Beyatlı, hükümete bağlı olmayan örğütlerle kordinatörlük kurmak için gereken mercilerin ruhsatını aldı. Yol arkadaşı Ayhan Hanımla uğraşarak Bağdat’ta Aynur adında Türkmence ana okulunu açtı. 2012’de Bağdat’a bağlı Tatar Köyünde Türkmence ilk okulunu açtı. Beyatlı Hanım rahmetli şehidimiz Münir kafili’nin Yardımcılığını üstlenerek, Bagdat’ta Elhazra (Yeşil) bölgesinde bağımsız Yüksek Seçim Kurumunun Ulusal Bürosunda çalıştı. 2012’den beri, Müstakbel Kalkınma Vakfında kadın ve çocuk sorumlusu olarak calışmalarına devam etmektedir. Kerkük’ün geçen dönemin parlamento Milletvekilisi Sayın Hasan Özmen’in Yardımcısıdır.
Kerkük’ten çalışmalarına daha hızlı devam etmekte olan Birgül Beyatlı, Deniz Türkmen kadınlar Örğütü Başkan Yardımcılığını da üstlenmektedir.
Birgül Beyatlı Müstakbel Kalkınma Vakfı yoluyla bir sürü önemli çalışmalara imza atmaktadır. onlarden!!
–    Bağdat’la Kerkük arasındaki kordinatörlük rolünü sürdürmektedir.
–    Müstakbel Kalkınma Vakfı tarafından gelen yardımları Yahyava Kampı ve dışındaki diğer göçmenlere dağıtmaktadır.
–    Vakf tarafından Türkmen Eğitimine destek olarak, okul malzemeleri, öksüzlere kıyafetler dağıtmaktadır.
–    Mezun olan genç yeteneklilere Türkçe, İngilizce  dil ve bilgisayar kursları açmak.
–    İnsan hakları kurallarıyla ilgili gençlere kurslar açmak.
–    Kadın, barış ve güvenlik haklarını içeren Güvenlik Konseyi’nin 1325 numaralı kararıyla ilgili hükümete bağlı olmayan örgütlere kurslar açmak.
–    Özel sektörde gençler için iş fırsatı yaratmak.
–    Göçmenler için sağlık ve çevreyle ilgili kurslar açmak.
–    Kerkük kadınlarını eğitmek için kurslar açmak.
–    Göçmen, dul ve ihtiyaç sahiplerine Ramazan Sepetleri ve bayramlarda yardım dağıtmak.
–    Müstakbel Kalkınma Vakfı’nın Erbil Kolu, Teleferli sığınmacıları için 3000 hisse yardım sağladı.

Beyatlı Hanımın yurt içi ve uluslararası konfrans, seminer ve kurs  çalışmalarında etkin rolü vardır. Türkmen Davasını savunmada milli mücadelesini Türkmen kadın kardeşlerine destekçi tavırıyla sürdürmektedir. Kerkük ve Başkent Bağdat’ta bir çok yürüyüş ve gösterilere katılmıştır.

Gelecek için projeleri..

–    Uluslararası örgütlerle kordinasyon sağlayarak, gençler için kurslar açıp, kendilerine devlet kurum ve kuruluşlarında görevlendirilmek fısatı yaratmak için, uluslararasınca tanınan liyakat Sertifikaları vermek.
–    Tika’yla kordinasyona geçerek, Türkmen Beşir Köyünde bir dikiş fabrikası açmak.
–    Öğrenci ve eğitimcilere iş fırsatı yaratmak için, kendileriyle ilgilenecek bir Öğrenim Merkezi açmak.
–    DAEŞ Terör Örgütü’nün insanlık dışı şiddet ve kötü davranışlarından etkilenerek moral ve piskolojileri bozulmuş Telaferli sığınmacılara eğitici proje yapmak.
Türkmen kadın aktivisti Birgül Beyatlı, mücadeleci bir Türkmen eşidir. Dört çocuk annesidir. Saddam Rejiminin idam ettiği iki şehidin kız kardeşidir. Başarılarından dolayı onlarca yerel ve uluslararası örgütlerden takdirname ve ödüller kazanmıştır. Hal hazırda Bağdat’ta yapılması ön görünen bir çalıştay için hazırlanmaktadır. Aynı şekilde Mustakbel Kalkınma Vakfının yardımlarını Diyala İline göndermek üzredir.
Görüşmemizin sonunda Birgül Beyatlı, Irak Parlamentosunun Eski Milletvekili Sayın Hasan Özmen, Mustakbel Kalkınma Vakfı ve biz Türkmenşanı Ekibine sonsuz teşekkürlerini sundu ve minnettarlığını bildirdi. O gerçekten bir özlem pınarı, yardım eli ve geleceğin gülümsemesidir.
Son olarak selem olsun Birgül Beyetlı gibi nerede olursa olsun toplumdaki yerini sağlaya bilmek için öz veri ile mücadele eden her Türkmen kadınına.

Gülzar Abla
Türkmenşanı/ Kerkük

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here