Bir basin mensubu olarak , disaridan hukumete yakin olarak bilinen ama yapilan icraatlari ve haklarinda konusulan ithamlari defalarca duyunca konuyu arastirmak icin farkli ajanslarda calisan yurtdisi departmanlarinda görevli dostlarimla baglantiya gecip, konuyu arastirmaya basladim.

Aralik 2016 da YTB (Yurtdisi Turkler ve Akrabaliklar Toplulugu) baskaninin degistigini ögrendik. Ne yapar bu YTB diye arastirinca cok ilginc bir bilgiye ulastim.

Berlin UETD Bölgesine 1,5 milyon euro proje parasi gönderilmis, halbuki ortada herhangi bir proje veya calisma yokken. Yani UETD Berlin Bölgesi hicbir proje uretmeden, calisma yapmadan 1,5 milyon euro yardim almis ve bu paranin nereye gittigi ve nerede kullanildigi belli degilmis. Konuyu merak edenler YTB nin Imece Kitabi’na bakabilir. Bu kitapta proje desteklerinin detayli aciklamalari ve raporlari yaziyor. Dolayisiyla okuyucularimiz projesi olmayan berlin UETD ye yapilan bu yardiminda detaylarina ulasabilirler. Bu konuyu gundeme getirmek isteyen UETD calisanlari gerek korkutularak gerekse sindirilerek susturulmuslar. Takibe alinmislar. Web sayfalarindan UETD ile ilgili paylasimlari silip, YTB nin hazirladigi Imece Kitabini toplatmislar. Ama bu kitabi muhafaza edenler hala mevcut.

Bu yardimi alan Berlin UETD, Cumhurbaskanimiz’in Berlin ziyaretinde, sözde bu projeyle alakali göstermelik birseyler sunup, brosur dagitarak, proje icin calistiklarina dair Cumhurbaskanimiz ve yanindakilerin gözunu boyamaktan da cekinmemisler. Projenin maalesef raporlari bile yokken alinan bu paranin nereye gittigi mechul. Magdur ailelere destek amacli dusunulen bu projede maalesef magdur ailelerin listesi ve kimlere nasil yardim yapildigi ile ilgili hicbir bilgi ve dosya mevcut degil.

Yapilan kisa bir arastirma neticesinde edindigimiz bilgi, biz basin mensuplarini hayretlere dusurdu. Iki yil önce 137 milyon euro nun uETD elinde kayboldugu, genel merkez ve bölge baskanlarinin bu pastadan rant etme mucadeleleri ve kavgalarinin ayyuka ciktigi, bu paralarin bir kisminin Fetö’ye peskes cekildigi bilgilerine ulastik ki , bu bilgiler hemen hemen UETD icindeki herkes tarafindan biliniyor, ama gerek korku ve gerekse iftira ve sindirme politikasi yuzunden hickimse bu olayin uzerine gidememis. Ama bu olaylardan sonra 9 tane sube Belcika’da istifa etmisler. Istifa edenlerden birkaci kisiye (isimleri bizde saklidir) fiziki zarar verilmesinden sonra digerleri Ailelerine ve cocuklarina zarar verilir korkusuyla sesini yukseltememis. Santajlar, iftiralar, camur atmalar, sindirmeler, Fetöcu diye iftira atip itibarsizlastirmalar…..

Bu isten nemalanan firsatci, menfaatci bölge baskanlarinin bazilari da bu paralari sevgilileri ile otellerde tatil yapmaktan cekinmemisler.

UETD Yöneticileri; Avrupa’da gercekten dava adami olan, liyakat sahibi olan insanlari dislayarak, kendilerinin arka planda kalmasini istemiyor. Yöneticiler, görev suresinde ödenekleden haberdar olduklari icin dilediklerini bertaraf ediyor, hemen hemen tum yöneticiler su an insaat sektörune girdiler Turkiye’de. Kendi aralarindaki ihale savaslari son gaz devam ediyor. O yuzden birbirlerinin kuyusu kazmaktan da cekinmiyorlar.

Iddialarin Devami geliyor….

H:K

3 YORUMLAR

  1. Böyle basın görevlisimi olunur
    Başkalarının yazısının altına ne alıntı deme cesaretiniz var nede kendi isminizi yazma cesaretiniz ,böyle basınımı olur çamur at izi kalsın. Davanın içinde görünüp başkalarınin ağzıyla konuşmayın. Şimdi arada kaldım size yakistiramadımmı diyeyim yoksa
    Siz kendinize yakışanı yapıyorsunuz mu diyeyim bilemedim.

  2. yazınızın altına isminizi yazın ki millet adam görsün kim olduğunuzu bilsin. Mesela Temiz eller yerine ihsan temiz yaz . H.K
    H nin Hasan mı Hakan mı Hans mı olduğunu millet bilsin.Kendi isminizi yazma cüreti göstermeden milleti ve kurumları töhmet altında bırakıyorsunuz. İddialarını ispat etme iddia makamına aittir. Yarın olaylar hukuki sürece girdiğinde avrupa mahkemelerinde iddialarınızı ispat edemezseniz kim olduğunuzu nerden bileceğiz? Bu işleri mertçe yapacaksanız başkalarının eteği altına saklanarak olmaz bu işler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.