Münbiç operasyonu öncesi ABD ile Fransa, Türkiye’ye karşı birleşti!

ABD’den “Suriye’den çekileceğiz” açıklamasının ardından aynı saatlerde Fransa’dan Münbiç’e asker göndereceği açıklamasının gelmesi dikkat çekti. Yapılan bu hamlelerin amacının Türkiye’ye karşı tek başına karşı duramayacağını anlayan ABD’nin Fransa’yı Münbiç’te kullanacağı şeklinde değerlendirildi.

Münbiç operasyonu öncesi ABD ile Fransa, Türkiye'ye karşı birleşti!
 Geçtiğimiz gün Macron ile Trump’ın Türkiye konulu görüşmesinin ardından ilginç gelişmeler yaşandı.

Afrin’e başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’yla birlikte küstah açıklamalarıyla dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ile birlikte Türkiye’ye karşı yeni bir hamle yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamasının hemen ardından manidar bir zamanlama ile Fransa’dan açıklama geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Münbiç’teki terör örgütü YPG’ye yönelik destek garantisi verdi.

TÜRKİYE İLE ÇATIŞMAYI GÖZE ALAMAYAN ABD’DEN FRANSA HAMLESİ

Terörü bitirmek için kararlı bir tutum ortaya koyan Türkiye’yi durduramayan ABD, Münbiç operasyonu öncesi yeni bir hamle yaparak Fransa’yı öne sürdü.

Münbiç’i tek başına koruyamayacağını anlayan ABD’nin Fransa’yı da yanına çekmesi, Türkiye’nin olası bir operasyonunu engelleme ve operasyonu gerçekleştirmesi durumunda ise uluslararası arenada zor durumda ve yalnız bırakma amacı taşıdığı değerlendirildi.

ABD’nin Münbiç’ten tamamen çekilip Fransa’ya mı bırakacağı tartışma konusu olurken gözler Türkiye’nin vereceği tepkiye çevrildi.

TÜRKİYE: TERÖR ÖRGÜTÜ ÇEKİLMEZSE İNİSİYATİF ALIRIZ

Öte yandan Türkiye, dün Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan kararda Münbiç’ten terör örgütü YPG’nin çekilmemesi durumunda inisiyatif alacağını açıklamıştı.

YENIAKIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.