ABD savaş gemileri yola çıktı!

ABD donanmasının Akdeniz’e sevk ettiği USS Harry Truman uçak gemisi ve diğer savaş gemileri, Virginia’daki Norfolk deniz üssünden ayrıldı. Uçak Gemisi ve beraberindeki 7 savaş gemisini Akdeniz’e sevk ettiği bildirildi.

Suriye rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanarak sivillerin ölümüne neden olduğu iddiasıyla ABD ile Rusya arasında savaş rüzgarları esmeye başladı.

Suriye’de rejiimin kuşatma altındaki Duma kentinde düzenlediği hava saldırısında kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’den paylaştığı, “Hazır ol Rusya, çünkü geliyor olacaklar, güzel, yeni ve ‘akıllı’! İnsanlarını gaz kullanarak öldüren ve bundan zevk alan hayvan ile ortak olmamalısın” mesajıyla tüm dünyaya sert bir mesaj yolladı.

1916304_c6f575ed6ab4a51f9fb5e5005fb94fb8

Bu mesajdan 40 dakika sonra ise daha ılımlı bir paylaşımda bulundu. “Rusya ile ilişkilerimiz, Soğuk Savaş da dahil, her zamankinden daha kötü. Bunun için hiçbir sebep yok. Rusya’nın ekonomilerine yardım için bize ihtiyaçları var. Bu yapılması çok kolay bir şey. Ve bizim birlikte çalışmak için tüm ülkelere ihtiyacımız var. Silahlanma yarışı durdurulsun mu?” mesajını paylaştı.

Rusya devlet başkanı Putin ise, Trump’ın açıklamalarına aynı şekilde karşılık vermeyerek, sağduyu çağrısında bulundu ve “Dünyadaki durum endişe uyandırıyor. Biz mantığın ağır basmasını ümit ediyoruz. Rusya küresel ve bölgesel güvenliğin güçlenmesi ve istikrarın sağlanması için çabalamaya devam edecek. Tam anlamıyla tüm uluslararası yükümlülüklere uyacak” açıklamasında bulundu.

Esad rejiminin ise olası ABD müdahalesine karşı havaalanları ve askeri üsleri boşalttığı belirtildi.

timeturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.