ABD’den bizans oyunu

Suriye sorununun çözümünde senkronize hareket eden Türkiye ve Rusya’nın arasını bozmak isteyen ABD’nin, kara borsadan temin ettiği Rus menşeili silahları PYD’li teröristlere vererek askerimize saldırttığı ortaya çıktı. Uzmanlar, “Sahada istihbarat oyunlarına başvuran ABD, psikolojik harp yapıyor” dediler.

ABD’den bizans oyunu
Zeytin Dalı operasyonu kapsamında Afrin’e ilerleyen kahraman askerlerimize yönelik düzenlenen saldırılarda Rus menşeili silahların kullanılmasının ABD’nin kirli bir tuzağı olduğu ortaya çıktı. Suriye sorunun çözümünde ortak hareket eden Türkiye ve Rusya yakınlaşmasından rahatsız olan ABD’nin kara borsadan temin ettiği Rus yapımı silahları YPG’ye verdiği bildirildi. 4 Şubat’ta Afrin’in Şeyh Horoz bölgesinde tankımıza yapılan ve 5 askerimizin şehit olduğu hain saldırıda Rus yapımı tanksavar silahı 9M113 Konkurs’un kullanılmasının bu planın bir parçası olduğu öğrenildi. Afrin’in Cinderes bölgesinde YPG saflarında görüntülenen İran yapımı Safir marka hafif zıhlı araçların da aynı amaç doğrultusunda YPG’ye verildiği kaydedildi. Konu ile ilgili Akit’e konuşan uzmanlar, ABD’nin istihbarat oyunlarına başvurarak Türkiye’nin Rusya ve İran ile arasını bozmak istediğini belirttiler.

PROVOKASYON GİRİŞİMLERİNE DİKKAT

Dış İlişkiler ve Ortadoğu Uzmanı Cahit Tuz, ABD’nin Türkiye ve Rusya yakınlaşmasını bozmak için provokatif eylemlere imza attığını dile getirerek şu değerlendirmelerde bulundu: “Başta ABD olmak üzere batı dünyası Türkiye’nin bölgesinde oyun kurucu marifetine sahip olmasından rahatsız. Bir başka ifade ile batı dünyası Türkiye’nin itiraz etme kabiliyetini sınırlamak mücadelesindedir. Bugün Suriye özelinde tüm Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri bu minvalde değerlendirmek gerekmektedir. Özellikle tüm kirli girişimlere rağmen Türkiye’nin Rusya ve İran’la Astana ve Soçi’de sorun çözmeye yönelik gösterdiği kabiliyet batı dünyasını ciddi derecede rahatsız ettiği görülmektedir. Sahada operasyon yürüten askerlerimize yönelik Rus yapımı silahların kullanılmasını Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik bir provokasyon olarak değerlendirmek gerekir. Suriye krizinin Türkiye ve Rusya eliyle çözülmesi istenmemektedir. Bu durum aynı zamanda batı dünyasının sorun çözmeden içine düştüğü acziyeti de ortaya koymaktadır. Batı er ya da geç bükemediği eli öpme noktasına gelecektir.”

ABD ARA BOZMAYA ÇALIŞIYOR

Stratejist Murat Akan da, Suriye sorunun çözümünde Türkiye, Rusya ve İran’ın ortak hareket etmesinden ABD’nin büyük rahatsızlık duyduğunu dile getirerek şunları ifade etti: “Bilindiği gibi Suriye’de akan kanın durması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması amacıyla Rusya, Türkiye ve İran birlikte hareket ediyor. Astana süreciyle birlikte, üç ülke de Suriye’de garantör ülke durumuna geldi. ABD, bu birlikteliği bozmak için şeytani bir planı devreye aldı. Bölgede bir PYD/PKK devleti kurmak isteyen ABD ve İsrail, bu birliktelikten oldukça rahatsız. Özellikle Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün ilerlemesi, ABD’yi oldukça tedirgin ediyor. Dolayısıyla Afrin operasyonunda Türkiye’ye hava sahasını açan Rusya’nın tutumu ABD’nin işine gelmiyor. Bu nedenle Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmak için sahada istihbarat oyunlarına başvuruyor. YPG/PKK teröristlerinin elinde Rus menşeli silahların çıkması, ABD’nin psikolojik harp taktiklerinden biridir. Çoğu zaman terör örgütlerinin eline asla geçmemesi gereken bu sofistike silah sistemlerinin üretici ülke ve üretici firma seri numaraları siliniyor. Dolayısıyla tedarikçiye ulaşmak zor, tehdidin boyutu herkes için artıyor.”

‘AMERİKA TERÖR DEVLETİ OLMAKTAN YARGILANABİLİR’

Uludağ Üniversitesi’nden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats’in ABD Kongresi’ne sunduğu YPG’nin, “PKK’nın Suriye’deki milis gücü” olduğu yönündeki raporunun ABD’nin uluslararası mahkemelerde yargılanmasının önünü açacağını söyledi. Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Küntay da, “PKK’nın YPG’nin bir kolu olduğunu ABD bilmiyor mu? ABD, bunu çok net şekilde biliyor. ABD ‘öl’ dediğinde ölecek, asla sorgulamayacak bir güç olarak terör örgütü YPG’yi kullanıyor” diye konuştu.

 

Yeni Akit Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.