Ahed Tamimi’nin sorgu görüntüleri yayınlandı

İsrail askerine tokat attığı için tutuklanan Ahed Tamimi’nin sorgu görüntüleri ortaya çıktı. ilesi tarafından paylaşılan 2 dakikalık videoda İsrailli istihbarat görevlisi, Tamimi’yi sözle taciz ediyor ve ‘Aileni, arkadaşlarını gözaltına alırız’ tehdidinde bulunuyor.

Ahed Tamimi’nin, İsrailli yetkililer tarafından sorgulanma görüntüleri ortaya çıktı. Sorgu odasında kayda alınan 90 dakikalık videonun iki dakikalık bölümü, Tamimi’nin ailesi tarafından yayınlandı.

GÖZALTI TEHDİDİ

Videoda biri polis, diğeri istihbaratçı olduğu belirtilen iki İsrailli yetkililerin, Ahed’e bağırdığı ve onu bütün ailesini ve arkadaşlarını gözaltına almakla tehdit ettiği görülüyor.

GENÇ KIZI TACİZ ETTİLER

Yetkililer ayrıca Ahed’in ‘beyaz teni‘ ve ‘melek gözleri‘ gibi ifadeler kullanarak sözlü tacizde bulunuyor. Ahed ise bütün baskılara rağmen sessizliğini bozmuyor.

Videonun, Ahed Tamimi’nin 19 Aralık’ta gözaltına alınmasından bir hafta sonra çekildiği belirtildi.

Dava dosyasına eklenen görüntü kayıtlarına ulaşan ailesi, videonun bir kısmını yayınladı. Hazlihazırda sekiz aylık hapis cezasını çeken Ahed’in avukatı, görüntüler üzerine usulsüz sorgulama şikayetinde bulundu.

İşte o videoda konuşulanlar:

– Benim kızkardeşim de senin gibi beyaz tenli. Sen güneşe çıkınca nasıl oluyorsun? Kardeşim gibi mi?

– Neden problem çıkarıyorsun? Kim için?

– (Ahed’e bir video izletiliyor) Burada konuşan kim?

– Bu kim?

Ahed: Susma hakkımı kullanıyorum

– Bize istediğimizi vermezsen bu videodaki herkesi gözaltına alırız. Biliyorsun, Nur, Mervan, Usame, Marah Hepsini tanıyorsun

– Bizimle işbirliği yapmazsan hepsini alacağız

– Bu senin elinde

– Biliyosun, Mervan, Mahmud…

– Sen konuşmazsan onlar konuşacak

– Nasıl istersen…

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞAN BABA TAMİMİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Baba Tamimi, kızının sorgu için İsrail makamları tarafından kasten bir gözaltı merkezinden diğerine nakledildiğini, avukatlarının ise sadece 2 saatlik bir sorgu seansına ilişkin görüntüleri elde edebildiğini dile getirdi. Kızının soğuk bir hücrede tutulduğunu söyleyen baba Tamimi, “İşgal gücü, kızımın daha çocuk olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmuyor. Sorguya kadın görevliler göndermedi. Bu şekilde uluslararası tüm sözleşme ve kanunları ihlal etti” dedi.

qweq_1656

ŞİKAYETTE BULUNDULAR

Baba Tamimi, söz konusu istihbarat görevlisiyle ilgili şikâyette bulunduklarını belirterek, “Biz bu istihbarat görevlisiyle alakalı şikâyette bulunduk, ancak sürecin nereye vardığını bilmiyoruz. İşgalin adaleti yoktur. Bize insaf etmeyeceklerini bildiğimiz halde, bize sunulan imkanlar çerçevesinde işgal gücüyle mücadele etmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Tamimi’nin avukatı Gabi Laski, daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, baba Tamimi’nin sözlerini teyit ederek, söz konusu tacizin gerçekleştiği sorgu videosunun ellerinde bulunduğunu dile getirmişti.

qweqw_6213

PSİKOLOJİK BASKI

Konuyla ilgili askeri savcıya resmi şikayette bulunduğunu ve videoyu kendisine gönderdiğini aktaran Laski, sorgu memurunun bu şekilde Tamimi’nin “gözünü korkutmak ve yıldırmak” istediğini ifade etmişti. İsrail ordu sözcülüğü ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “söz konusu iddiaların soruşturulduğunu” belirtmişti.

qweqwe_9568

TACİZ DAVASI AÇMIŞTI

Bir İsrail askerini tokatlaması sebebi ile yargılanan Ahed Tamimi, soruşturma esnasında kendisini taciz ettiğini iddia ettiği soruşturma görevlisine dava açmıştı. Davayı açan avukat Jabi Laski, Tamimi’nin soruşturma esnasında uygunsuz söz ve davranışlara maruz kaldığını belirtmişti.

TIMETURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here