BAE: İran, İsrail ve Türkiye’nin meydan okumalarını önlemeliyiz

Mısır’ı ziyaret eden Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan, ”İran, İsrail ve Türkiye’nin meydan okumalarıyla karşı karşıyayız, bunu önlemek Mısır ile Suudi Arabistan’ın tarihi görevi” dedi.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin yanısıra Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü ile görüştü ve ortak basın toplantısı düzenledi. BAE Dışişleri Bakanı, “Arap aleminin lider ülkeleri olan Mısır ile Suudi Arabistan’ın, İran, İsrail ve Türkiye’nin oluşturduğu meydan okumalara karşılık vermek gibi tarihi bir sorumluluğu bulunduğunu” söyledi.

Nahyan, BAE’nin, Mısır ile Suudi Arabistan’ın bu yöndeki çabalarını desteklediğini belirtti.

‘BİZİ ANKARA YÖNETEMEZ’

10 Mart’ta da BAE Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş’tan Türkiye’nin Arap ülkelerinin bağımsızlığına saygı duymadığı suçlaması geldi. Twitter’dan Türkiye’ye karşı paylaşımlarda bulunan Gargaş ”Türkiye ve Arap ilişkilerinin en iyi seviyede olmadığını görmek güç değil. Ankara Arap bağımsızlığını hesaba katarak komşularıyla mantıklı ve akıllıca bir ilişki kurmalı” dedi. ”Arap dünyası komşuları tarafından yönetilmeyecek ve şimdiki durum kalıcı olmayacak” diye ekleyen BAE’li bakan, Türkiye’yi Arap dünyasında rejim değişikliği planlayan örgütlerle işbirliği yapmaklasuçladı.

Aynı bakan 27 Aralık’ta Twitter’dan yine Türkiye’ye karşı paylaşımlarda bulunurken ”Arap dünyası Tahran ve Ankara tarafından yönetilmeyecek. Tahran ile Ankara’nın bölgedeki hırslarıyla mücadele etmek için Arap alemi birleşmeli” demişti.

OSMANLI PAŞASI KAVGASI

Öncesinde BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan’ın ‘Medine Müdafaası kahramanı‘ olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan’ı ‘hırsız’ olarak nitelemesiyle tırmanan krizin asıl dönüm noktası ise Haziran 2017’de BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe’ye ait e-postaların hacklenmesiydi.

‘BAE 15 TEMMUZ’U DESTEKLEDİ’

E-postalardan BAE’nin Türkiye’deki 15 Temmuz 2016 darbe girişimini desteklediği görüşüne varıldı. Ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BAE’nin 15 Temmuz darbe girişimini fonladığnı söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.