İİT bugün İstanbul’da toplanıyor! 56 İslam ülkesi lideri geliyor

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kudüs zirvesiyle olağanüstü toplanıyor. 56 İslam ülkesi Gazze’deki katliamı uluslararası platformda mahkemelere götürmek konusunda uzlaşmaya çalışacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplanıyor. 56 ülkenin temsilcisi ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in Gazze’de filistinlilere dönük katliamına karşı tek ses olmaya çalışacak.

KİMLER KATILACAK?

Zirveye katılması beklenen Filistin lideri Mahmud Abbas ise İstanbul’da olamayacak. Abbas, kulak ameliyati geçirdiği ve uçağa binmesi sakıncalı olduğu için yerine Başbakan Rami Hamdallah gelecek. Ürdün Kralı 2. Abdullah, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar Emiri Temim Bin Hamad es-Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmedel-Cabir zirvede ülkesini en üst düzey temsil edecek isimler. Suudi Arabistan ve Mısır ise dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilecek.

ABD’NİN YANINDA DURAN ÜLKELER HEDEF ALINACAK

Edinilen bilgilere göre toplantıda ilk hedef, ABD’nin yanında yer alıp Kudüs’te büyükelçilik açan ya da açacak ülkelere dönük ortak yaptırım kararı almak. Guatamela, Washington’ın adımı takip ederek ABD’den sonra Kudüs’te büyükelçilik açan ilk ülke oldu. Romanya, Çekya, Macaristan ve Honduras bundan sonra büyükelçilik açma sinyali veren ülkeler olarak teşkilatın yakın takibinde. Ancak nihai bildiride ortak yaptırımlar sıralanabilecek mi bu henüz belirsiz. İstişareler sürüyor.

Zirvedeki bir diğer hedef, pazartesi günü İsrail’in “hedef gözeterek” Gazze’de 62 kişiyi öldürmesinin uluslararası toplumda cezalandırılması için gerekli mercilere başvurma konusunda uzlaşmak.

İSRAİL’İN GAZZE KATLİAMI UCM’YE GÖTÜRÜLMESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeme getirdiği, Gazze katliamının Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne götürülmesi konusu da masada.

Türk yetkililer, “Liderler uzlaşılırsa, konuyu mahkemeye götürecek taraf Filistin’dir, Türkiye mahkemeye taraf olmasa bile hukuki ve mali destekte bulunabilir” diyor.

VETO EDİLSE DE BM’YE GİTMESİ MÜHİM

Yetkililer, ABD tarafından veto edileceği bilinse bile Gazze’deki katliamın Güvenlik Konseyi’ne getirmek için çabaların sürmesinin önemine dikkat çekiyor. Eğer oradan sonuç çıkmazsa, tıpkı aralık ayında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını açıkladıktan sonra yapıldığı gibi konunun BM Genel Kurulu’na götürülmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.