NATO’dan yeni ‘Afrin’ açıklaması!

NATO, Suriye topraklarından doğan füze tehditleri de dahil olmak üzere Türkiye’nin güvenliğini desteklediğini belirtti ve Erdoğan’ın ‘Çağırdığımız halde neden Suriye’de yoksunuz?’ sorusuna cevap olarak Suriye’de olmamalarının nedenini kendilerine herhangi bir çağrı yapılmamasına bağladı.

NATO'dan yeni 'Afrin' açıklaması!
Bir NATO yetkilisi, “NATO, Türkiye’nin güvenliğini destekliyor. Örneğin; Türkiye’nin hava savunma sistemini Suriye tarafından gelen füze tehditlerine karşı güçlendiriyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İLE DÜZENLİ OLARAK ZEYTİN DALI KONUSUNDA KONUŞUYORUZ”

Yetkiliye göre Suriye’deki durum, tüm NATO ülkeleri için büyük bir endişe kaynağı durumunda. NATO üyesi Türkiye’nin bu durumun normalleştirilmesinde ön safta bulunduğunu söyleyen yetkili, “Ankara, Zeytin Dalı Harekatı hakkında NATO’yu bilgilendirdi ve bunun devam etmesini bekliyoruz. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Erdoğan da dahil Türk liderliğiyle düzenli olarak görüşüyor” ifadelerini kullandı.

‘SURİYE’DE YOKUZ ANCAK…’

Öte yandan NATO’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Çağırdığımız halde neden Suriye’de yoksunuz?’ sorusuna yönelik de cevap geldi. NATO’nun Suriye’de varlık göstermediğini ve bu yönde bir çağrı yapılmadığını kaydeden yetkili, ancak NATO’nun keşif uçuşlarıyla ve Irak ordusunu hazırlayarak uluslararası koalisyonu DEAŞ’a karşı desteklediğini savundu.

YENIAKIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here