Osmanlı’nın tek kılıç darbesi olmadan kazandığı savaş: Şebeş
Dünyaya nizam getiren Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi şanlı zaferlerle dolu. Ancak öyle bir savaş var ki Osmanlı deyim yerindeyse “kendi kalesine gol atan” Avusturya sayesinde elini kolunu sallayarak toprak kazandı.

Osmanlı’nın tek kılıç darbesi olmadan kazandığı savaş: Şebeş
Osmanlı ile Avusturya arasındaki savaş 1788 yılının 17 Eylül akşamında gerçekleşir. Aslında Osmanlı arasında demek doğru değil çünkü Avusturya askerleri kendi aralarında birbirine girip savaşı sonuçlandırdılar.

ASKER ARAMAYA ÇIKARLAR AMA…

Yaklaşık olarak 100.000 kişilik Avusturya ordusu Osmanlı ile savaşmak için Karánsebes kasabası yakınlarında kamp kurar. Askerlerin bir kısmı Osmanlı askeri aramak için nehrin karşısına geçer, ancak herhangi bir Türk askerine rastlamazlar. Bu sırada bir çingene konvoyuna denk gelirler. Çingeneler askerler içki fıçısını satmayı önerirler.

Teklif askerlerin başını döndürür. Osmanlı askerlerini aramak için çıktıkları yol adeta bir partiye dönüşür.

Ekibin geri dönmemesinden şüphelenen Avusturya ordusu, askerlerinden bir kısmını da bu ekibi aramak için yollar. Bu piyade ekibi, içki partisindeki askerleri görünce, geri dönüp bilgi vermek yerine aleme katılmak isterler.

Fakat içki fıçılarıyla adeta kendilerinden geçen ilk asker ekibi ‘Hussarlar’ gelen ikinci askeri ekibe fıçıları vermek istemezler ve içki fıçılarının etrafını sararak fıçıları korumaya çalışırlar.

Tartışma sırasında çıkan çatışma sırasında bazı piyadeler, Hussarlar’ı korkutmak için “Turciiii Turciiii” diye bağırırlar. Hussarlar gerçektende Türklerin geldiğini düşünüp kaçmaya başlarlar ancak bu olayın bir korkutma taktiği olduğunu anlamayan ve bilmeyen bir takım piyadelerde kaçmaya başlarlar.

Avusturya ordusu İtalyanlar, Slavlar, Avusturyalılar ve çeşitli azınlık gruplardan oluşmaktaydı ki bu nedenle aralarında iletişim sorunu oluyordu. Askerler birbirini anlayamayınca işler iyice karıştı. Askerlerin kaçıştığını gören Avusturyalı subaylar Almanca durun anlamında “Halt Halt” diye bağırırlar ancak işler daha da içinden çıkılmaz bir hal alır çünkü Almanca bilmeyen askerler bunu “Allah Allah” olarak anlamıştır.

Süvarilerin kampa doğru dörtnala geldiğini gören bir birlik kumandanı, Osmanlı akıncılarının saldırısına uğradıklarını zannedip, topçulara ateş emri verir.

Bu sırada, çatışma sesini duyan askerler ne olduğunu anlayamadan kaçmaya başlar. Askerler gördükleri her gölgeyi Türkler zannedip vurmaya başlarlar. Ancak öldürdükleri kendi askerleridir.

Çıkan bu kargaşanın sonucunda Avusturya ordusu kendi kendini yok eder, Avusturya İmparatoru ve başkomutan Arsidük II. Joseph atını küçük bir çaya sürerken attan düşüp sakatlanır.

Olanlardan haberi olmayan Osmanlı ordusu İki gün sonra olay yerine ulaşır. 10.000 kadar ölü ve yaralıyla karşılaşır ve Karanşebeş şehrini rahatça ele geçirir. Bu savaşta en tuhaf savaşlardan birisi olarak anılmaya mahkum olarak tarihteki yerini alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.