PKK/YPG yeni parti kurdu! ABD’den destek geldi

Washington’dan skandal ‘Suriye Gelecek Partisi’ yorumu, “Bölgenin yapısını temsil ediyor” dedi.

PKK/YPG yeni parti kurdu! ABD'den destek geldi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert salı günkü basın brifinginde Suriye’de son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Nauert, terör örgütü PYD/YPG tarafından kurulan yeni parti ‘Suriye Gelecek Partisi’ ile ilgili partinin çoklu bir etnik yapıdan oluştuğunu ve o bölgenin yapısını temsil ettiğini düşündüklerini dile getirdi.

Ankara ile Moskova’nın Tel Rıfat’ın TSK kontrolüne bırakılması karşılığında Rusya’nın da İdlib’e gelmesi konusunda bir anlaşma yaptığına dair iddiaları içeren haberler Nauert’e hatırlatıldı.

Nauert önce söz konusu haberleri görmediğini kaydetti. Rusya’nın Suriye içinde alan takası yapmasını ABD’nin nasıl değerlendirildiği yeniden sorulunca Nauert şunları söyledi; ‘Suriye Rusya’ya değil Suriye halkına ait. Putin’in kendilerine kalıcı askeri üsler kazandıracak bir Suriye tasarlamanın peşinde olduğunu biliyoruz. Orada kalmak istediklerini biliyoruz ama biz Suriye’nin yeniden Suriyelilere ait olduğunu görmek istiyoruz.’

SURİYE’DE SİYASİ ÇÖZÜM İSTEYEN HER PARTİYİ MEMNUNİYETLE KARŞILARIZ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG tarafından kurulan yeni parti ‘Suriye Gelecek Partisi’ de Nauert’in gündemindeydi. Nauert, Suriye’de BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı Suriye’nin geleceği için siyasi müzakere sürecini öngören kararına saygı duyan her siyasi partiyi memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Nauert, ‘Suriye’deki korkunç durumdan çıkışı askeri değil siyasi çözümde gören bütün grupları elbette destekleriz’ dedi. ‘Suriye Gelecek Partisi size göre YPG/PYD’nin bir parçası mıdır?’ sorusu üzerine Nauert, yeni partinin çoklu bir etnik yapıdan oluştuğunu ve o bölgenin yapısını temsil ettiğini düşündüklerini dile getirdi.

‘Guta gibi Afrin’de TSK’nın yürüttüğü operasyonun kınanmasını gündeme almanız söz konusu mu?’ şeklindeki soruyu ise Nauert, ‘Bildiğim kadarıyla BMGK’nın gündeminde böyle bir şey yok. O nedenle yorum yapmayacağım’ diye yanıtladı.

YENIAKIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.