Rusya’dan flaş açıklama! ABD ve YPG köşeye sıkıştı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Rakka yakınlarında ABD destekli silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde halkın ayaklanmaya başladığı belirtildi.

Rusya'dan flaş açıklama! ABD ve YPG köşeye sıkıştı
Rusya Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Rakka’daki durumun kritik olduğu, kent yakınlarında ABD destekli silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde halkın ayaklanmaya başladığı’ belirtildi.

KENT YERLE BİR OLMUŞ DURUMDA

Rusya Genelkurmay Başkanı Sergey Rudskoy, “Neredeyse 95 bin kişinin geri döndüğü Rakka’da altyapılar tamamen yıkılmış durumda. Kent sakinleri toplumsal hizmetlere ulaşamıyor. Kentte yalnızca bir hastane ve doğumevi çalışır durumda” dedi.

“EL MANSUR’DA AYAKLANMA ÇIKTI”

Kentte su sorunu olduğunu belirten Rudskoy, Suriyelilerin Rakka’nın El Mansur yerleşim biriminde ABD’nin desteklediği silahlı gruplara karşı ayaklandığını belirtti.

Rudskoy, “YPG yönetimi ve ABD tarafından görevlendirilen yerel yetkililer insani anlamdaki sorunları çözemiyorlar. Bölgedeki halk baskı ve cezalarla karşı karşıya kalıyor, zaruri yer değiştirmeler yaşanıyor. Bu da yerel halk arasında büyük bir rahatsızlık oluşturuyor” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan“Bu dönem başlayınca, 15 Mayıs 2016 ‘Gelin bunu beraber yapalım. Rakka’ya Amerika ile beraber girelim.’ dedik. Ama maalesef bunlar PYD ve YPG’yi tercih ettiler. ‘Siz yolunuza, biz yolumuza’ dedik.” sözleriyle zamanında ABD’yi uyarmıştı.

YENIAKIT

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.