Türklere kefen biçmişti… O kefeni kendisi giydi

Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan Halife Hafter hayatını kaybetti. Darbeci Hafter’in ülkede bulunan Türkleri tehdit ettiği biliniyordu.

Türklere kefen biçmişti... O kefeni kendisi giydi
Libya’nın doğu bölgesindeki Tobruk hükümetine verdiği destekle bilinen ve Libya’daki seçimlere aday olmayı planlayan darbeci Hafter’in hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılan haberde, diplomatik kaynakların da Hafter’in ölümünü doğruladığı ifade edildi. Libya’nın doğusundaki BAE ve ABD destekli güçlerin lideri Hafter’in geçtiğimiz günlerde felç geçirdiği ve tedavi için Ürdün’e götürüldüğü iddia edilmişti.

Yerel Libya kanalı “El Ahrar TV” tedavi için Avrupa’ya götürülmek istenen Hafter’in öncelikle Ürdün’e gönderildiği ve oradan Avrupa’ya götürüleceğini açıklanmıştı.

TÜRKLERİ TEHDİT ETMİŞTİ

Libya’da darbe girişiminde bulunan Halife Hafter‘e bağlı birlikler, Türk ve Katar vatandaşlarına ülkenin doğusundan ayrılmaları için 48 saat süre verdiklerini duyurmuştu. Sürenin dolmasının ardından Türk ve Katar vatandaşlarının gözaltına alınacağı bildirilmişti.

Hafter’e bağlı grupların sözcüsü Albay Muhammed el-Hicazi yaptığı açıklamada, “Doğudaki Emsa’ad Sınır Kapısı’ndan batıdaki Sirte şehrine kadar uzanan bölgede yaşayan Türk ve Katar vatandaşlarının 48 saat içinde bulundukları yeri terk etmesi gerekiyor” demişti.

Bölgeden ayrılmaları için tanınan sürenin dolmasının ardından gözaltılara başlayacakları tehdidinde bulunan Hicazi, Katar ve Türkiye uyruklu kişilerin ülkede istihbarat faaliyetleri yürüttüklerini iddia ediyordu.

YENIAKIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.