İskandinav Ülkeleri Rusya Korkusuyla Birlikte Silahlanmaya Başladı

ISVEC ORDUSU ile ilgili görsel sonucu

Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle başlayan ve Ukrayna’da yaşanan iç savaşla kesinleşen Kremlin-Batı ilişkilerinde yaşanan gerginlik İskandinav ülkelerinde paniğin oluşmasına neden oldu.

İskandinav Ülkeleri Rusya Korkusuyla Birlikte Silahlanmaya Başladı,
Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle başlayan ve Ukrayna’da yaşanan iç savaşla kesinleşen Kremlin-Batı ilişkilerinde yaşanan gerginlik İskandinav ülkelerinde paniğin oluşmasına neden oldu.

Eski Sovyetler Birliği ülkeleriyle sınırı olan ve NATO’ya üye olmayan bu ülkeler, Rusya’yı büyük bir tehlike olarak görmeye başladıklarından savunma bütçelerini arttırıldı.

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı kriz sonucunda İsveç ve Finlandiya hava sınırlarını ihlal etmesi bu iki ülkeyi gerekli önlemleri almaya itti.

İsveç, bu kapsamda en büyük adalarından olan Gotland’daki bir ormanda rutin olarak askeri eğitimlere başladı.

İsveç ordusunun 61. Hava Savunma Taburu’na bağlı bu askerler şu an için sadece bir kaç aylığına görev yapıyor. Fakat yakın bir zamanda Gotland’da 300 askerden oluşan kalıcı bir ordunun burada görev alması bekleniyor.

Baltık Denizi’nin ortasında bulunan ve yüzünü Baltık Devletleri ve Kaliningrad’ın Rus yerleşim yerlerine dönen 57 bin nüfuslu bu ada stratejik bir konuma sahip.

Rusya’nın buraya askeri güçlerini göndermesi ihtimali oldukça düşük görünüyor fakat İsveç ordusu her türlü olasılığa karşı hazır olmak istiyor.

Hava Savunma Taburu, Başçavuş Henrik Wulff: “Arka planda da görebileceğiniz gibi bu Hawk sisteminin İsveç versiyonu. İçerisinde 4 adet yakma ünitesi bulunuyor ve bu model tüm Gotland’ı etkisi altına alabilme kapasitesine sahip. Neredeyse her türlü tehdidin üstesinden gelebiliriz. Ancak bugünkü silah teknolojisi ve gelişmiş modellerle her türlü tehlikeye karşı savaşmamız daha da zor. Örneğin Gotland’da Kaliningrad’dan atılabilecek İskender füzelerine karşı koymak mümkün olmayacak.”

Askeri harcamalarını arttırma kararının yanı sıra, İsveç üye olmasa da NATO ile yakın bir zamanda ev sahibi ülke desteği anlaşması (host-nation support agreement) imzaladı. Anlaşma kapsamında gerek duyulduğu takdirde, Atlantik İttifakı adaya askeri destek gönderebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.