Säpo PKK’nın hala İsveç’te aktif olduğuna inanıyor

Kürtlerden zorla vergi alındığından şüphe ediliyor.

Tobias Barkman

Säponun şef yorumcusu Säpo analisti Malena Rembe, “Kuruluşun İsveç’te hala aktif olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Säpo’ya göre PKK’nın , bazı Kürtlerden zorunlu vergi talep ettiğinden şüpheleniyor. Bu vergi Europol üyelik ücreti olarak vasıflandırılıp tehdit altında alınıyor.Malena Rembe, “Üçüncü olarak bunun bir çeşit zekat olduğunu da  söyleyebilirsiniz” diyor. ”Ancak, polise çok ihbar olmadığı için, bu bağış toplama işinin gerçekte ne kadar kapsamlı olduğunun tesbit etmek zor”.

Säpo 2008’de Malmö’deki cinayet hakkında yorum yapmak istemiyor ancak Rembe şunu diyor: “PKK, 1999 yılından beri İsveç’te herhangi bir şiddet eylemi yapmadı. Sadece Kenya’da PKK lideri Abdullah Öcalan ‘ın yakalanması ile bağlantılı olarak PKK sempatizanları Stockholm, İsveç, Yunan konsolosluğu işgal ettiler.

Ancak İsveç’te 1980’lerde PKK terörünün korkunç taraflarını gösteren bazı olaylar yaşandı. 1984’te Uppsala’daki Stora torget’ta bir PKK kaçağı öldürüldü. Yılın sonbaharında, Stockholm’teki Södermalm’daki Medborgarhuset’de bir başka PKK kaçağı daha bir suikaste kurban gitti.

Bu olayların ardından, örgütün Başbakan Olof Palme cinayetinin arkasında da olduğu belirtildi. Ancak herhangi bir delil bulunamadı.

Säpo bugün PKK’yı, şüpheli İslamcı motive edilmiş şiddet uygulayıcılarından daha az takip ediyor. Diğer Avrupa ülkeleri güvenlik hizmetleri PKK hakkında daha fazla bilgiye sahip.

– Biz İsveç’teki PKK’nın diğer AB ülkelerden farklı olduğunu inanmıyoruz. PKK pek çok ülkede o ülkenin iç yapısına sızmayı başarmış. Bu yapı bir çok ülkede aynı. Rembe’ye göre:

”Säpo, İsveç’ten gençlerin Kürdistan’a gittiğini ve en azından savaş için eğitim gördüğünden şüpheleniyor”.

Europol’ün bir çok raporunda PKK’nın Kürdistan’dan Avrupa’ya eroin kaçırdığı söyleniyor. Sydsvenskan adlı gazeteye göre az iki eski PKK üyesinin ağır narkotik suçlarından halen cezalarını çekmelerine rağmen Malena Rembe; bu konuda Säponun PKK örgütünün İsveç’te uyuşturucu ticareti arkasında olduğunu gösteren kanıt yoktur. Diyor.

CEVIRI HABER/ERKAN HOCA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.