Yeni madeni para zamanı
Yakında bir ve iki kronluk madeni paralar tedavülden kaldırılacak. İsveç’te her evde kabaca 800 kron bozuk para var. Onların tedavülden kalkmadan bozdurulması gerek ama bu iş masrafa mal olabilir.
Yeni paralar 3 ekim de piyasaya sürülecek. 30 haziran 2017 den sonra sadece eski on kronlar kullanılabilecek ve diğer madeni paralar geçersiz olacak. Değişimin sebebi yeni paraların nikel içermemesi ve hafif olmaları nedeniyle taşınmasının kolay olması.
Yeni madeni paralar alışverişe uyacak ancak eski paraları yenileriyle değiştirmek zorlaşacak.
Bu hakikati Uppsala’lı Frank Hansen kendi tecrübesiyle öğrendi. Hansen İçinde 3800 kron bozuk para olan bir torba para ile bankaya gitti ancak bir iki dakikada yapılabilecek bir işlen neredeyse tüm gününü aldı. Önce paranın ağırlığıyla torbanın sapı koptu .Sonra o banka parasını kabul etmedi. Diğer bir bankada bozuk para sayma makinesi yoktu. Üçüncü banka sadece kendi müşterilerden madeni para aldığını söyledi. Sonunda Frank Hansen bir para bozdurma bürosuna gitmek zorunda kaldı ve 700 kron ödeyerek parasını değiştirebildi.
Hansen TT’ye:
“Bankaların madeni paralar tedavülden kalkarken aldıkları tavır çok acaip. Onlar bozuk para biriktiren yaşlılara da aynı şeyi mi söyleyecek”?diyor.
Yeni madeni paralar tedavüle girinceye kadar Hansen parasını  değiştirdi.
Şimdi eline bozuk para gelince Hansen hemen harcıyor.
2015 te yapılan bir araştırmaya göre İsveç evlerinde ortalama 799 kron madeni para var. Fakat bu rakam daha da fazla olabilir. Evinde çok fazla madeni para olanlar için merkez bankası bankalar, para bozdurma büroları, ve dükkanlarla işbirliği yaparak bir vebb yeri oluşturdu.  Myntkartan.se adlı bu yerde en yakın nereye eski bozuk paralarınızı değiştirebileceğinizi bulabilirsiniz.

Halihazırda 750 yede bu işlem yapılıyor.
Merkezbankasının iletişim şefi Ann-Lena Mikiver’in TT’ye verdiği bilgiye  göre “En iyi yol, eger büyük yekünlar değilse, madeni paraları alış verişte kullanmak. Ancak   binlerce kron madeni parayı markete götürmek zor olabilir

Erkan Hoca

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here