İsveç’te çifte standartlı dini eğitim düzenlemesi

İsveç Eğitim Bakanı Gustav Friolin, ülkesinde islam’a karşı mücadeleyi yoğunlaştırarak okullarda yeni bir uygulamaya gitti. Friolin, okullarda dini eğitimi tamamen yasaklayan yeni kurallar getirildiğini ancak bu kuralların Yahudi okulları için geçerli olmadığını ifade etti.

İsveç'te çifte standartlı dini eğitim düzenlemesi

İsveç Eğitim Bakanı, cinsiyet eşitliğini desteklemeyen okullarla mücadeleye girdiğini açıkladı. Yeni uygulamalar, dini okulların eğitimini dini öğretiden uzaklaştırma çabasının bir parçası.

Özgürlük adı altında İslam’la savaşılıyor

Eğitim Bakanı Gustav Friolin, Pazar günü yaptığı açıklamada İsveç’in değerlerine uygun olmayan okulları kapatarak, bağımsız dini okulların denetimini sıkılaştıracak uygulamalara başlandığını söyledi.

“Yeni düzenleme ile eğitim kuralları sıkılaştırılacak. Özgürlük ve insan hakları etrafında temel değerleri desteklemeyenlerin bağımsız okul işletmelerine izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

“Okulların özgürlüğü aktif olarak teşvik etmesi beklenecek ve öğrencilerin cinsel kimliğini tanımasına katkı sağlaması beklenecek ve çocukların dini aktivitelere katılmaya zorlanmasına kesinlikle engel olunacak.”

Müslümana yasak, Yahudiye serbest

Yeni düzenlemeden sadece Müslüman okulların etkilenmesi bekleniyor.

Yeni düzenlemeye göre okullar dini temel üstüne kurulmuş olsa bile dini eğitimden bağımsız bir programa sahip olması zorunlu olacak.

Düzenlemenin bütün inançları kapsadığı söylenmesine rağmen Yahudiler için çifte standart uygulanacak. Friolin, “Ülkede 1950 yılından beri varlığını sürdüren ve ülkenin bir parçası haline gelen Yahudi okullarına savaş açmanın anlamı yok.” dedi.

HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here