İsveç’te gözaltına alındı, Çekya’ya iade edilecek

Çekya’da 30 yıl önce kavgaya karıştığı iddiasıyla kırmızı bültenle aranan ve geçen ay İsveç’in başkenti Stockholm’de tutuklanan Türk TIR şoförü Ahmet Ünsal’ın oğlu Tuna Ünsal, yetkililerden yardım istedi.

İsveç’te gözaltına alındı, Çekya’ya iade edilecek

İsveç’te gözaltına alındı, Çekya’ya iade edilecek

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMIŞ’
“Ancak 2014’te babam hakkında sadece AB ülkelerinde yakalanması için kırmızı bültenle arama emri çıkarılmış. Buna neden olarak da 1990’da serbest bırakıldığında Türk mahkemelerinin babam hakkında işlem yapmaması gösterilmiş. Bu konuda Türk Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile temasa geçtiğimizde Çekya ile bu konuda yazışma olduğu doğrulandı ama Türkiye’nin Çekya’dan babam hakkında istediği evrakların gönderilmediği yönünde bilgi verildi.”

‘ÇEKYA’YA GÖNDERİLECEK’
“Babam geçen hafta Stockholm’de mahkemeye çıktı. Hakim, babamın iadesine karar verdi. Şimdi babam Çekya’ya gönderilecek. Çekya ile Türkiye arasındaki yazışmalardaki yanlış anlamadan dolayı 66 yaşındaki babam perişan oldu. Tek kişilik hücrelerde hapis köşelerinde ne olacağını bilmeden bekliyor. Babam Türk olduğu için terörist muamelesi görüyor. Adalet Bakanımız ve Dışişleri Bakanımızdan yardım istiyoruz. Lütfen bize yardım ediniz. İnsan Hakları Mahkemesine müracaat edeceğim.”
Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Türkmen Oba da, “Ahmet Ünsal’ı cezaevinde ziyaret ettik. Mahkemesine katıldık. Süreci yakından takip ediyoruz” dedi

HURRIYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here