İsveç’te “nakitsiz” hayatın suyu çıktı

Dünyada nakit kullanımının en düşük olduğu İsveç’te, para birimi kronun sirkülasyonu 30 yılın en düşük seviyesinde

Dijital ve mobil ödemeler yaygınlaştıkça dükkânlarında “Nakit geçerli değildir” levhalarının arttığı İsveç’te “dükkândaki” hesap, çarşıya uymadı.

Ülkenin para otoriteleri, gelişen teknolojiye uyum sağlamak için son yıllarda tüm ekonomiye entegre edilmek istenen “nakitsiz yaşam” sürecinin beklenenden çok hızlı gelişmesinden endişeli. Zira, kağıt ya da bozuk para şeklindeki İsveç kronu sirkülasyonu neredeyse son 30 yılın en düşük seviyesinde. İsveçlilerin üçte bir hiçbir şekilde nakit kullanmadığını söylüyor.

MERKEZ BANKASI E-KRON’U GÖRÜŞÜYOR

Riksbank Başkanı Stefan Ingves, bankaların müşterilerine nakit kullanmaları konusunda ısrarcı olması gerektiğini söyledi. “Söz konusu gelişmeyi yakından inceliyoruz” diyen Ingves, “Daha önce sabit görünen alanlarda yapısal değişikliklere şahit oluyoruz. Bu, Riksbank’ın tüm departmanlarını etkileyecek. Stratejik kararlar almamız gerekecek” ifadelerini kullandı.

İsveç Merkez Bankası (Riksbank) Meclis Denetleme Komitesi Başkanı Mats Dillen,  Bloomberg News’a yaptığı açıklamada, “Eğer nakit para bu kadar hızlı yok olursa, altyapıyı sağlamak zorlaşacak” diye konuştu. Dillen, Riksbank’ın yaz başında konuyla ilgili yayınlayacağı raporun detayları hakkında daha fazla bilgi vermedi.

 BUSINESSHT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.