İSTANBUL’DA BİR HAFTA III

Hedefimiz Acıbadem Maslak Hastanesi; ineceğimiz durağın adı Darüşaffaka (şefkat yuvası). Bilmem biliyormuydunuz? Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, annesi veya babası vefat etmiş, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyarak, onların hayatlarını değiştiriyor. 1863 yılından bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” kaidesiyle varlığını sürdüren Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş koşullarda okumasını, yüksek öğrenimleri esnasında da burs almalarını sağladı.


Tarihi boyunca memleketin gelişiminin kişilerin gelişmesine paralel olacağını dikkate alarak, “eğitimle değişen hayatlar” kaidesini benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmelerini sağlıyor.


Bugün Türkiye’nin dört bir yanından sınavla seçilen 1.000’e yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, 9 yıl süreyle tam burslu ve yatılı okuyor.  Yabancı dil ağırlıklı kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor. Aklınızda kalsın, Birileri ”Osmanlı eğitim alanında ne yaptı” sorularına sadece ”Darüşaffaka” diyerek cevap verip onlara bir Osmanlı tokatı atabilirsiniz.

 Gelelim Hastanemize: İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, 21 hastane ve 16 tıp merkezinde 3.500 doktor, 4.000 hemşire olmak üzere yaklaşık 22.500 çalışanıyla ülkemizde ve dünyada sağlık hizmeti vermekte,  teknolojisi ve altyapısı ile JCI akreditasyonu ile belgelendirilmiş sağlık standartlarında muayene ve tedavi hizmetleri sunmakta.

1991 yılında bir semt hastanesi olarak başlayan Acıbadem’in büyüme ve gelişme yolculuğu, 2012’de Uzakdoğu’nun en büyük gruplarından biri olan IHH Healthcare Berhad ile yapılan anlaşmayla dünya sahnesinde devam etmekte. Acıbadem Sağlık Grubu, 2016 yılında Bulgaristan’ın sağlık sektöründe önde gelen oyuncularından Tokuda Grup ve City Clinic Grup’u bünyesine kattı. İki gruba yapılan 125 milyon Euro’luk yatırımla bünyesine 4 h?     astane ve 5 tıp merkezini katan Acıbadem bu yatırımlarıyla Bulgaristan’ın en büyük özel sağlık hizmet sunucusu oldu. Acıbadem böylece, 4 ülkede toplam 21 hastane ve 16 klinikle hizmet verir hale geldi.

Bu rakamları iftiharla yazarken aklıma son doktor ziyaretlerim geldi. Şahsen, Yarım asırdan fazla bir zaman İsveç’te yaşamış ve bir İsveç Üniversitesinde eğitim görmüş kişi olarak, bu ülkenin dilini doğru dürüst konuştuğumu zannederdim ancak, son zamanlarda  görüştüğüm   doktorların çoğunun, anadilleri İsveççe olmadığı için, konuştuğumuz İsveççeyi anlamadıklarını üzülerek  görmekteyim. İsveç yabancı memleketlerden doktor ithal etmeye devam ederse, istikbalde doktor randevusu alırken, doktorun konuştuğu dilden, tercüman mı talep edeceğiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here