NATO’dan “nükleer silah” çıkışı: İmkansız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

NATO'dan "nükleer silah" çıkışı: İmkansız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması ile ilgili, “Çin, Rusya ve Kuzey Kore’de nükleer silahlar dururken, NATO’nun nükleer silahları terk etmesi dünyayı daha güvenli bir duruma getirmez” dedi.

Stoltenberg, İsveç’in Salen kentinde düzenlenen “Uluslararası Güvenlik Stratejisi Konferası”nda yaptığı konuşmada, “Nükleer silahsız dünya”fikrini desteklediğini ancak bunun imkansız olduğunu belirtti.

NATO BU ANLAŞMAYI DESTEKLEMİYOR

Genel Sekreter Stoltenberg, “Çin, Rusya ve Kuzey Kore’de nükleer silahlar dururken, NATO’nun nükleer silahları terk etmesi dünyayı daha güvenli bir duruma getirmez. Dünyada bir denge olması lazım. Bu nedenle NATO, BM Genel Kurulu’nda kabul edilen nükleer silahları yasaklayan uluslararası anlaşmayı desteklemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, BM’de nükleer silah sahibi ülkelerin boykotuna rağmen 122 ülkenin desteğiyle kabul edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.