Merhaba kardeşlerim bugünkü makalemizin konusu Sultan Abdülhamid Han’ın çarşafı neden yasakladığı ile ilgilidir. Paylaşın ki daha çok kişiye ulaşmış olalım.
Bunun altında kötü emeller arayan, Sultan Hamit’i çarşafı yasakladı diye din düşmanı görenler ancak hainlerdir.Yasaklama sebebi o günlerde İngilizlerin,Masonların dini kullanıp türlü türlü oyunlar kurup Sultan Hamit’i tahttan indirmek istiyorlardı.

Osmanlı Devleti’nde kadınların üstlerini aramak onları kontrol etmek kesinlikle yasaktı. İşte bunu fırsat bilen din düşmanları erkeklere çarşaf giydirip yetmezmiş gibi içine de bomba yerleştirdiler. Bu bomba Sultan Hamit’i öldürmek için patlatılsa da ona bir zarar gelmemişti.İşte tüm bu olanlardan sonra hem kendinin hem de milletinin bekası ve emniyeti için bir süreliğine de olsa çarşafa yasak getirmiştir.Bir diğer sebebi de çarşaf giyenlerin doğru şekilde kapanamaması ve Hristiyan rahiplere benzemesi, işte bu nedenle Abdülhamid çarşafı yasaklamıştır. Ona kızıl sultan diyenler büyük bir yanılgı içindedirler. Oysa, Sultan Hamit Han abdest almaya giderken dahi baş ucundaki sert toprak parçasında teyemmüm alır yere abdestsiz basmaz idi.
Abdülhamit Han’ın Çarşafı Yasakladığı O Belgenin Türkçe Çevirisi

Bugün cuma selâmlığı töreninden sonra Teşvikiye’deki silâhhâneyi Padişah Hazretleri teşrifle oradan saraylarına dönerler iken yolda, tuhaf bir şekilde bellerinden bağlı siyah çarşaflara bürünmüş ve yüzlerini de siyah renkte ve gayet ince peçelerle örtmüş bazı kadınlar gözüne ilişmiş, bunların örtünmemiş denilecek halde açık saçık bulunmalarına ve âdeta matem elbisesi giymiş Hıristiyan kadınlarına benzemelerine bakılarak birden bire İslâm olduklarında tereddüt buyrulmuştur.

İzaha muhtaç olmadığı gibi büyük İslâm devletinin ayakta durması, devamı ve yükselmesi kadın ve erkek bütün Müslümanların her türlü hal ve hareketlerinde şeriatın yüksek hükümlerine son derece dikkatle uymalarına bağlı olup aksi hal Allah esirgesin gerek fertler gerek devlet için maddî ve mânevî sonsuz zararlara sebeb olacağından İslâm kadınlarının Allah’ın emirlerinden bulunan örtünme usul ve kaidelerine fevkalâde dikkat ve itina etmeleri lüzumunu beyana hacet olmadığı, bu çarşaflar ise İslâm kadınlarınca örtünmeye aslâ uygun ve müsait olmadığı gibi bir maksatla şuraya buraya girmek için bazı münasebetsiz erkekler tarafından da bir fesat ve melânet perdesi olarak kullanılmakta olup hatta geçenlerde bir erkek bu suretle çarşafa bürünerek kadın kıyafetinde silâhlı olarak bir eve girip içerdeki kadının üzerine hücumla çaldığı eşyayı pencereden arkadaşına atarak savuşmuş olduğundan dindarlık ve maslahat bakımından meydanda olan zararlarından ötürü icap edenlere münasip bir şekilde anlatılıp tenbihlerde bulunmak suretiyle kadınların çarşaf giymelerinin yasaklanması Padişah emri iktizasındandır. Bu hususta emir sahibinindir.”

3 YORUMLAR

 1. Selamun aleykum.
  oncelikle haber portalinizi buyuk bir keyifle takip ediyorum.ve oldukca bilgileniyorum.hizli guvenilir guncel haberleriniz takdire şayan.
  bir dilek ve temenlide bulunmak isteyerek bu yorumu gonderiyorum
  Bugunki haberinizde Sultan abdulhamit konusunu bilgilendirdiniz.oldukca faydali buldum.dikkatimi ceken şey eminimki kerhen istemeyerek yapilmistir diye dusunuyorum.
  Konu haber icindeki sultan abdulhamit yazinizin KIRMIZI fontla yazilisinin sakincali gordum.maglumunuz bazi kesimler kizil sultan derler.cennet mekan sultanimiza.o yuzden o renk fontunun degistirilmesini talep edecektim.kizil kelimesi kirmizi yi cagristirir da o yuzden.saygilar veselam

  • Sn Selçuk Karadeniz..Malumunuz odurki Terör örgütlerinin fink attığı ülkelerde kelle koltukta bu işi yapmaya sürdürmeye çalışıyoruz.Bu hizmeti sağlayan diğer arkadaşlarım 24 saat esası ile gönüllü olarak hiçbir karşılık beklemeden bu işi sürdürmekte olan Vatan sevdalıları.Birçoğumuz hiçbir siyasi parti taraftarı ya da sempazitanı bile değiliz.Hepimizin tek sevdası VATANIMIZ ve Rabbimizden rahmet dilediğimiz ceddimiz.Derhal konuyu inceleyip Mimar Sinan’ın minare neden eğri hikayesindeki yanlış anlamalara mahal vermemek adına düzeltiyoruz.Dikkatiniz için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here