AB dışındaki bir ülkenin vatandaşları İsveç’te çalışabilmek için çoğunlukla çalışma iznine ihtiyaç duyarlar. Çalışma izni alabilmek için, çalışan olarak size bir iş teklif edilmiş olması gerekmektedir. Çalışma izni İsveç’e seyahat edilirken hazır olmalıdır. İsveç’e gelip iş aramak için çalışma izni alamazsınız.

İzinden Göçmen Dairesi (Migrationsverket) sorumludur

Eğer izin için başvurmanız gerekiyorsa, başvurunuzu İsveç’e seyahatiniz öncesinde yapmalısınız. Çalışma ve oturma izni başvurunuz Göçmen Dairesi’nin web sitesi aracılığıyla yapılabilir.

Ayrıca İsveç’e seyahat etmek için de vize almak zorundaysanız, çalışma izni başvurunuzu bir İsveç Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na yapmanız gerekmektedir.

İsveç’te çalışma izni almak için ne gerekmektedir?

İzin almanız için şunlar gerekmektedir:

  1. Geçerli bir pasaportunuz olmalıdır.
  2. Geçiminizi bir işle sağlıyor olmalısınız.
  3. Ayda en az 13 000 kron maaş alıyor olmalısınız (ancak 5. maddeye bakınız).
  4. İşvereniniz söz konusu iş için İsveç ve AB içerisinde en az 10 gün ilan vermiş olmalıdır ( yeni işe almalarda ).
  5. İşvereniniz size İsveç toplu sözleşmesi ile aynı seviyede veya o iş ya da sektörde olağan şartları sağlamalıdır ( aşağıya bkz ).
  6. İşvereniniz sektörünüzdeki sendikal örgütlere sizin istihdam şartlarınız hakkında fikir belirtme imkanı tanımalıdır.

Herkes için eşit şartlar!

Çalışma izni olup İsveç’te geçici olarak çalışan bir kişi olarak, İsveç kanun ve kurallarına tabisinizdir. Bir başka deyişle köken ve milliyetiniz ne olursa olsun İsveç’te yaşayan bütün diğer insanlarla aynı haklara sahipsinizdir.

Bu haklarının kapsamındaki bazı önemli alanlar, çalışma otamı, asgari ücret, tatil ödeneği, çalışma saatleri ile ilgili kurallar, iş yerinde ayrımcılık ve ebeveyin iznidir. Bu konular genellikle ”İsveç modeli” olarak anılan yasa, toplu sözleşme ve yerel anlaşmalar ile düzenlenir.

Eğer iş yerinde riskli durumları fark eder ve iş ortamınızda tehlike yaşarsanız, Korunma Temsilcisine başvurabilir veya doğrudan Çalışma Ortamı Dairesi’nde  bizlere başvurabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here