Katil Esad kana doymuyor! Bir kimyasal saldırı daha…

Beşar Esad rejiminin abluka altına aldığı Doğu Guta’da kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildi.

Katil Esad kana doymuyor! Bir kimyasal saldırı daha...
Beyaz Baretliler olarak bilinen sivil savunma ekipleri, sosyal medya hesaplarından kimyasal silahla saldırıya uğradıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, Doğu Guta’nın Hammuriye beldesindeki sivil yerleşimlere gece saatlerinde klor gazı içerikli kimyasal silah saldırısı düzenlendiği belirtti.

Beyaz Baretliler ekibi Twitter hesabından Doğu Guta’ya yapılan kimyasal saldırıda 13 sivil ve 4 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Esad rejimi tarafından Doğu Guta şehrine 65’den fazla hava saldırısı ve 80 varil bombası atıldığı ayrıca 200’ün üzerinde roketatarlı saldırı yapıldığı bildirildi.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR GAZDAN ETKİLENDİ

Sivil Savunma ekipleri, saldırı sonucu çoğu kadın ve çocuğun gazdan etkilendiğini ifade ederek, rejim ve destekçilerinin bölgeye yoğun saldırılar düzenlemesi ve yolların kapalı olması nedeniyle gazdan etkilenen sivillerin durumu ve sayısının henüz netleşmediğini duyurdu.

Doğu Guta’yı 12 Mart tarihinde 3 parçaya ayıran rejim güçleri, güney kısımda yer alan Hammuriye beldesini ele geçirmek için 7 Mart tarihinde de sivil yerleşim yerlerine zehirli gaz içerikli saldırılar düzenlemişti.

RUSYA HAVA DESTEĞİ VERİYOR

Rejim ve destekçileri, Rusya’nın hava desteğini alarak, 19 Şubat tarihinden itibaren bölgeye yoğun saldırılar düzenliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ateşkes kararına uymayan rejim güçleri, 3 Mart’ta Doğu Guta’ya kara harekatı başlatmıştı.

yeniakit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here