ABD’den Ankara’ya mesaj: Brunson için yaptırım uygularız

Türkiye’de tutuklu bulunan papaz Andrew Craig Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde, ‘Türkiye için sonuçları olabilir’ diyen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almaya hazırlanan Türkiye’ye bu sebeple de yaptırım uygulanabileceğini belirtti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, papaz Brunson’un suçsuz olduğuna inandıklarını söyledi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 anlaşmasıyla, Rusya’ya getirilen yaptırımları ihlal ettiğini öne süren Mitchell, bu sebeple Türkiye’ye yaptırım getirilebileceğini savundu. Ankara’nın F-35 programına katılımı açısından sorun yaşanabileceğini iddia etti.

Mitchell, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre ile Türkiye’ye yönelik olası yaptırımları görüştüğünü belirtti.

TRUMP’TAN BRUNSON TWEETİ

ABD Başkanı Trump, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında papaz Brunson’un Türkiye’de sebepsiz yere yargılandığını söylemiş, serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Amerika’da iyi bir beyefendi ve Hrıstiyan lider olan Rahip Brunson sebepsiz yere Türkiye’de yargılanıyor ve zulme uğruyor. Ona casus diyorlar ben ondan daha fazla casusumdur. Umuyorum ki evine ve ait olduğu güzel ailesine dönmesine izin verilecek.”

MAHİR ÜNAL: BU TWEETLERE ALIŞTIK

NTV canlı yayınında konuşan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Biz Trump’ın tweetlerine alıştık. Türkiye bir hukuk devleti. Onlardaki yargı da bizdeki yargı değil mi? Tabi ki de yargı kararlarına saygı duyacağız. Ve rahip ile ilgili kararı verecek olan ne Trump ne de yargı dışında hiçbir irade değil. Bizzat yargının kendisi bu konuda kararını verecek. Yargı sürecinde de bizim değerlendirme yapmamız doğru olmaz” dedi.

TIMETURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.