Okan Müderrisoğlu: Abdullah Gül, 100 bin imza ile aday olacak

Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu, ‘Abdullah Gül, 100 bin imza ile Erdoğan’ın karşısına çıkabilir’ dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sokağa çıkarak darbeyi bastıran sivil vatandaşa yönelik ceza muafiyeti tanıyan KHK’ya elleştirisi sonrasında başlayan tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Gül’ün bu eleştirileri Twitter’dan yöneltmesine ilişkin Ak Parti’den başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok sert tepkiler yöneltildi. İddialara göre Erdoğan’ın tepkisinin tek nedeni ise KHK eleştirisi değil, Abdullah Gül’ün 2019’da muhalefetin çatı adayı olma ihtimali.

SABAH YAZARI: GÜL ADAY OLABİLİR

Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu’ndan ‘Abdullah Gül, 100 bin imza ile Erdoğan’ın karşısına çıkabilir‘ iddiası geldi. Yazısında, ‘AK Parti üzerinde üç hesap yapıldığını‘ ileri süren Müderrisoğlu, bunlardan birinin ‘AK Parti-MHP işbirliğini bozma taktiği‘, bir diğerinin ise ‘cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim arasında ayrım yapılması‘, yani ‘Erdoğan seçilsin ama AK Parti’ye mesaj verilsin’ taktiği olarak niteledi.

Müderrisoğlu’nun sözünü ettiği üçüncü hesap ise Gül’ün adaylığına dair oldu. Müderrisoğlu, buna ilişkin yazısında şu ifadeleri kullandı:

“GÜL, ELİNİ GÜÇLENDİRECEK”

“11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üzerine kurulan denklemler. AK Parti’de, Gül’ün daha aktif olacağı, bunun altyapısını, hatta finansman ve kadro boyutunu da planladığı kanısı giderek pekişiyor. Burada da ‘iki ihtimal’ öne çıkıyor. İlk görüşe göre, Gül bir partinin veya muhalif bloğun adayı olarak sahne almayacak. Aksine, 100 bin imza ile daha bağımsız, hatta günlük polemik ve çekişmelerin dışında bir isim olarak konumlanacak. ‘Toplumsal uzlaşma, demokrasi, insan hakları, refah’ gibi kavramlar etrafında bir tür değerler siyasetinin temsilcisi olarak elini güçlendirecek. İkinci görüşe göre, Gül ilk etapta pazarlık marjını artıracak. Erdoğan ve kurmaylarında, ‘Yarışa girebilirim, kazanamasam bile size kaybettirebilirim’ etkisi uyandıracak. Günün sonunda Erdoğan ile masaya oturarak, AK Parti’nin 2019-2023 şekillenmesinde yeniden söz sahibi olmayı deneyecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here