Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Putin’i resmi törenle karşıladıktan sonra video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali’lin temelini attı.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli atıldı

Türkiye’nin 1955’te başlayan nükleer enerji sürecinin ilk santral projesi olan ‘Akkuyu Santralı’nda temel atma töreni bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımları ile gerçekleştirilecek. Rusya Devlet başkanı, Putin ve beraberindeki heyet Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) yedinci toplantısı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin resmi temel atma töreni için Türkiye’ye hareket etti. Uçağı saat 15:20’de Esenboğa Havalimanı’na inen Putin’i Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihi bir ana şahitlik ediyoruz

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya Federasyonu enerji işbirliği adına tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Bugün burada değerli dostum Putin ile birlikte temeli atmanın bahtiyarlığını yaşıyorum.” dedi.

İşte Erdoğan konuşması:

Sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. Kıymetli dostum Rusya Devlet Başkanı Putin’e ve heyet üyelerine hoşgeldiniz diyorum. Bugün gerek ülkemizin kalkınması adına, gerekse Rusya Federasyonu enerji işbirliği adına tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Bugün burada değerli dostum Putin ile birlikte temeli atmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Heyecanımıza ortak oldukları için şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca Rusya Federasyonu ile birlikte birçok stratejik projeyi de hayata geçiriyoruz. Türk Akım Doğalgaz Hattı ve Akkuyu Nükleer güç Santrali bunlardan bazılarıdır.

Putin: Türkiye’nin nükleer iş sektörünü kuruyoruz

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Türkiye’nin nükleer iş sektörünü kuruyoruz. Yeni bir sektör oluşturuyoruz. Bu tamamen yeni bir dönem, yeni bir adım.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in konuşması şu şekilde:

Bayanlar baylar, öncelikle en içten ve kalbi duygularımla sizleri Türkiye’deki ilk güç enerji santralinin inşaatına başlamamızla  tebrik etmek istiyorum. Bu proje son derece değerli ve önemlidir. Bu merasime sadece tanık olmuyor, Türkiye’nin nükleer iş sektörünü kuruyoruz. Yeni bir sektör oluşturuyoruz. Bu tamamen yeni bir dönem, yeni bir adım.

Rusya Federasyonu sektörde lider bir ülke. Ekonomik açıdan olumlu teknolojiler uygulanacak. Biz kendi sektörümüzde bu teknolojileri uyguluyoruz. Çevre dostu olacaktır. Bilim ve teknoloji potansiyelini de artıracak. Hem ucuz hem de temiz elektrik enerjisini sağlayacak. Özellikle Rus partnerler, aktif bir şekilde küçük ve orta ölçekli şirketleri teşvik etmek istiyor. 350’yi aşkın Türk şirketi potansiyel tedarikçi listesine dahil olmak istiyor.

Berat Albayrak: Akkuyu Nükleer Santrali tamamlandığında…

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninde konuşan Bakan Albayrak, “İşletmeye başlayınca 3 bin 500 kişi çalışıyor olacak.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninde açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

63 yıllık rüyanın gerçekleşmesinde en önemli kavşakta duruyoruz. Bugün tarihi bir ana şahit oluyoruz. Bugün burada 20 milyar dolarlık maliyetiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projesinin temelini atıyoruz. 7 gün 24 saat sıfır emisyonla elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Birçok alanda kazandıracağı nükleer teknoloji kapasitesini de düşününce önemli bir miladı yaşadığımız açıktır. İnşaatın başlamasıyla 10 bin kişilik istihdam olacak, işletmeye başlayınca 3 bin 500 kişi çalışıyor olacak. Sanayimize milyarlarca dolarlık iş imkanı oluşacak..

BEŞTEPE’DE RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçen Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Liderlerin tören alanındaki yerini almasından sonra iki ülkenin milli marşları 21 pare top atışı eşliğinde çalındı. Konuk Devlet Başkanı Putin, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Putin merdivenlerde Türkiye ve Rusya bayrakları önünde poz verdi.

Resmi karşılama töreninde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın hazır bulundu.

Resmi karşılama töreninin ardından Erdoğan ve Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin bahçesinden video konferans sistemi ile atacak. Daha sonra iki lider baş başa görüşecek, ardından da heyetler arası görüşmeler yapılacak.

SEÇİMLERDEN SONRA İLK ZİYARET TÜRKİYE’YE

Rusya lideri Putin, Mart ayında ülkesinde düzenlenen seçimlerdeki galibiyeti sonrası ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Putin’e ziyaretinde 8 bakanın eşlik ettiği bildirildi.

YENIAKIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.