Boyun Fıtığı Tedavi Uygulamaları
Tedavi uygulamalarına geçilmesini teşhis sağlayacaktır. Teşhis sonrası nasıl bir uygulama süreci tertip edileceğine uzman hekim kontrol ve denetimde yaptırmak en doğru yoldur. Halk arasında sanılandan farklı olarak cerrahi tedavi boyun fıtığında son çaredir. Bilinen bir gerçek de hastalara verilen hem yatak dinlenmesi hem de ilaç ile tedavi yeterli gelmiyor.
Boyun Fıtığı Rahatsızlığı Yöntemleri
Tespitin ve teşhisin yapıldığı ilk zamanlarda ağrıların artmaması ve giderilmesine istirahat iyi gelebilir. İlaç tedavisi de ilk zamanlarda tesirli olur. Ağrının azaltılması adına bu da gerekliliktir. Fizik tedavinin başlaması için bu şarttır. İlaç ile yapılacak tedavide genellikle ağrı kesici ilaçlar ile ödem azaltan ve de kasların spazmlarını çözücü ilaç kullanılması uygulanır.
Kısa süreli rahatsızlık dönemlerinde, boyunda oluşan zedelenmelerde boyunluk kullanılabilir. Böylece kısa süreli bir kullanım ile boyun hareketleri kontrol edilmesi sağlanır. Boyun kaslarının zayıflamasına neden olacağı için uzun süren boyunluk kullanımı tavsiye edilmez. Bazı durumlarda ise, iğne yapılmak sureti ile de ağrının azalması temin edilir.
Boyun Fıtığı Tedavi Yapılış Şekli
Boyun fıtığı rahatsızlığının hemen hepsi fizik tedavi yöntemleri ile iyileşmektedir. Hem yumuşak olan dokulardaki hem de sinirlerin kökü üstündeki baskılar neticesi oluşan ağrıların giderilmesini sağlamak ve kaslar üstünde oluşmuş spazmların gevşetmesini temin etmek için gerek kızıl ötesi diye adlandırılan ışınlar ile sıcak uygulamalar ve uason adı verilen uyarılar ile eleiksel yapılı uyarıların uygulanması temin edilir.
Cerrahi Müdahale Yöntemi
Boyun fıtığı tedavisinde bilinenin aksine cerrahi müdahale en son başvurulması gereken bir tedavi yöntemidir. Türkiye ortalamasında cerrahi müdahaleye başvuranların oranı ise her on hastadan biri olarak istatistiklerde yer bulur.
Boyun fıtığı hastalığı tedavisinde cerrahi müdahale, ilerleyen kas gücünün kaybının oluşmasında, duyu kusurunun ortaya çıkmasında ve reflekslerin kaybının iyice ortaya çıkması ile hem kol sinirleri üstüne hem de omurilik üstüne yaptığı baskı neticesi oluşan hastalık safhasında müracaat edilir. Tedavinin sürmesine rağmen bir türlü geçmeyen hastalara ve omurga kırıklığı ile kaymasının ciddi durumlarında cerrahi müdahaleye başvurulur. Ayrıca detaylı bilgiyi https://www.romatem.com/fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon/bel-fitigi-boyun-fitigi adresinden de öğrenebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.