Çavuşoğlu’ndan Esed rejimine: Yalanı kes!

Esed rejiminin yayın organları, PYD ile ortak hareket ederek Türkiye’nin Afrin’de kimyasal saldırıda bulunduğunu iddia etmişti. ABD öncülüğündeki koalisyonun ‘doğrulanamadı’ dediği ve Reuters’ın da yalanlandığını belirttiği iddiaya Mevlüt ÇAvuşoğlu sert tepki gösterdi.

PYD’nin bir süredir dillendirdiği ve kara propaganda için kullandığı ‘kimyasal saldırı’ iddiası Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA tarafından da kullanıldı. SANA abonelerine servis ettiği “Türkiye Afrin’in Aranda köyünde kimyasal silah kullandı” iddiasını Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu attığı tweet’le yalanladı.

“YALAN SÖYLEMEYİ KES”

SANA’nın haberi İngiliz haber ajansı Reuters tarafından dünyaya servis edildi. Haberin yayılmasının ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu attığı İngilizce “What a reliable source you have? Stop lying” yani “Kaynağınızın güvenilirliği nedir? Yalan söylemeyi kes!” tweet’iyle haberi yalanladı.

NE OLMUŞTU?

Reuters’a konuşan Türk Dışişleri’nden bir yetkili ise, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri sözcüsü, yaptığı açıklamada “Bahsi geçen iddialarla ilgili elimize doğrulanmış bir bilgi ulaşmadı” ifadesini kullandı. Sözcü mevcut durumla Türkiye’nin IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyonun değerli bir ortağı ve NATO üyesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin de diğer müttefik ülkeler gibi silahlı çatışma yasalarına ve Cenova kararlarına tabi olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here