e-Devlet soyağacı sorgulama neden açılmıyor? Milyonlarca vatandaş tarafından büyük ilgi gören e-Devlet’in yeni hizmeti soyağacı sorgulama bugün kullanılamıyor. Sisteme girmeye çalışan vatandaşlar soyağacı sorgulama hizmetinin kullanıma hazır halde olmaması durumuyla karşı karşıya. Peki, e-Devlet soyağacı sorgulama neden açılmıyor? e-Devlet soyağacı sorgulama ne zaman açılacak? İşte e-Devlet soyağacı sorgulama ile ilgili merak edilenler…

E-DEVLET’TEN SOYAĞACI AÇIKLAMASI

turkiye.gov.tr üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından soyağacı hizmetiyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA NE ZAMAN AÇILACAK, NEDEN AÇILMIYOR?

e-Devlet’in 8 Şubat’ta hizmete sunduğu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü altında Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama işleminin bugün kullanılamaması vatandaşlarda ‘e-Devlet soyağacı sorgulama ne zaman açılacak’ sorusuna yöneltti. e-Devlet’in soyağacı sorgulama hizmetini açıldığı zaman ekrana ‘Kurum sistemlerinde yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.’ uyarısı geliyor. Fakat soyağacı sorgulama işlemlerinin yeniden ne zaman aktif hale geleceği henüz belli değil.

Öte yandan e-Devlet’in resmi Twitter hesabından e-Devlet Kapısı sistemlerinde yaşanan güncellemeden dolayı sayfada erişim sağlanılamadığı, sayfadnın yeniden hizmete açılacağı açıklandı.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden soyağacı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra

Hizmetler” bölümünden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” sekmesine tıklamayın. Ya da ana sayfada yer alan arama butonuna “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” yazıp hızlıca ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” kategorisine tıklayın. Soyağacı sorgulama “Alt-Üst Soy Lisesi” ve “Belge Görüntüleme” olarak iki aşamadan oluşuyor.

SOYAĞACI SORGULAMA DAHA ÖNCE NASIL YAPILIYORDU?

Soy kütüğünü öğrenmek isteyenler, daha önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruyordu. Dilekçeye cevap verilmesi durumunda alt-üst soy bilgisine ulaşılabiliyordu. Genel müdürlük daha önce dijital ortama aktardığı bilgileri, gelen talepler üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na verdi. Bakanlık, alt-üst soy bilgilerini e-Devlet’e aktardı.

Sistem sayesinde 10 kuşak öncesi büyüklerinizin isimlerine, medeni durumlarına, mahallelerine, doğum ve ölüm tarihlerine ulaşabilmek mümkün.

1 SAATTE 33 BİN SOYAĞACI BELGESİ ÜRETİLDİ

Vatandaşlar uzun süre e-Devlet sisteminde işlem yapamadı. Sisteme ulaşabilenler ise 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretti. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün hizmete sunduğu sisteme girenler, “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeniyle işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir” uyarısıyla karşılaştı. Ancak sistem kilitlendiği için sonuca ulaşmak mümkün olmadı. Bu nedenle www.turkiye.gov. tr adresinden başka işlemler de yapılamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.