Erdoğan: Bugün Putin ile görüşeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD-Rusya arasındaki Suriye krizine ilişkin ‘Bugün Putin ile görüşeceğim’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayaş Tren Garı’nda düzenlenen Başkentray Açılış Töreni’nde konuştu.

Konuşmasında Suriye’yle ilgili gelişmelere değinen Erdoğan şunları kaydetti:

“Suriye’deki gelişmeler tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açmıştır. Suriye’deki rejim bizim gözümüzde zaten kapkara bir sicile sahiptir. Suriye’nin bilek güreşi sahasına çevrilmesinden rahatsızız. Dün akşam Trump’la görüştük, bugün Putin’le görüşeceğim. Birlikte kimyasal katliamı nasıl durdururuz bunu konuşacağım. Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımızı ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

“KATİL ESED REJİMİNİ DESTEKLEYENLER YANLIŞ YAPIYOR”

Sınırlarımız boyunca ne DEAŞ, ne PYD tek bir teröristin bile varlığını tahdit olarak görüyoruz. Biz artık Suriye ve Irak’ta oynanan bu tiyatronun bir kenara bırakılmasını istiyoruz. Bu tiyatro yüzünden dünya yakın tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşıyadır. Kimsenin Akdeniz ve Suriye topraklarını siyasi ve askeri güç mücadele ateşinde yakmaya hakkı yok. Ne ABD ile olan müttefikliğimizden ne de Rusya ile geniş alanda kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden, ne de İran ile birlikte çalışmaktan vazgeçme niyetimiz yoktur. Katil Esed rejimini destekleyenler, PYD’yi destekleyenler yanlış yapıyor. Suriye’de bulunduğu yere güven, huzur ve refah getiren tek ülke biziz.”

“DÖVİZDEKİ ARTIŞIN MANTIKLI İZAHI YOK”

Dövizde görülen artışla ilgili konuşan Erdoğan, “Ekonomide aktif rol oynayanlar eğer Suriye’deki bu gelişmeleri kalkıp bahane ederek buradan ülkemize ekonomik terör estirmeye çalışıyorsanız yanlış yaparsınız. Yeri geldiğinde bunun hesabını verirsiniz, bedelini ödersiniz. Döviz kurlarındaki artışın makul, mantıklı, işin kitabına uygun hiçbir izahı yoktur. Türkiye emin adımlarla yoluna devam ediyor, bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.