Erdoğan: Önümüzde Menbiç var, İdlib var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde İstanbul Gençlik Festivali kapsamında gençler ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde İstanbul Gençlik Festivali kapsamında gençler ile bir araya geldi. Gençlerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, siyasi atmosfer için ”Sipariş milletvekillerinin çıkardığı Cumhurbaşkanı adayları ile yürümeyecek sizin istediklerinizle yürüyecek” şeklinde konuştu. Erdoğan ittifak ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin ”Kore’den gelirken gerekli çalışmaları arkadaşlarımla yolda yaptık, bu akşam nihai şeklini verip Pazar günü İstanbul il kongresinde manifestomuzu açıklayacağız.” dedi.

Üniversitelerin bölünmesi konusuna da değinen Erdoğan, özellikle İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerine dair durumu aydınlattı.

”Seçme yaşı 18 seçilme yaşı 25” diyen Erdoğan ”zor olan seçilmek değil seçmek” dedi. Erdoğan bazı liderlerin ”Ben Taksim meydanına dört ayaklı koysam seçtiririm” dediğini hatırlattı.

”Biz kendimizi (siyasette bir noktaya gelmek için) 30’a kilitlemişitk fakat 30’a kilitlerken, biz siyaseti daha üniversite sıralarında parti çatısı altında yaşadık ve yaptık. Bizim zamanımızda propaganda metotları farklıydı, biz duvaralara afiş asardık. Anacığım beni balkonunda beklerdi ben afiş asmaktan gelirdim” şeklinde konuştu.

Erdoğan gündem konusunda önemli açıklamalar da bulundu.

SURİYE VE AFRİN

Suriye ve uluslararası hukuk sorusuna ”Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz bildiğimizi bugüne kadar okuduk ve okumaya devam edeceğiz” diyen Erdoğan ”Uluslararası hukuk onların hukuku mu yoksa uluslararası hukuk mu? Biz de uluslararası hukuktan anlıyoruz” dedi. ”Afrin’de güvenliği tesis edene kadar oradayız, sonra önümüzde Menbiç var İdlib var, Suriye’nin topraklarında gözümüz yok ama Suriye’nin refahı bizim için son derece önemli” şeklinde konuştu.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

Suriyelileri vatandaşlığa almanın kaçak çalışmayı önleyeceğini belirten Erdoğan ”Vatandaşımız olarak ülkemizde çalışarak ekmeklerini kazanmış olurlar. Biz bakalım onlar geçinsin olmaz, kendi kendilerini geçindirir hale gelirler” dedi.

SEÇİM SÜRECİ

Erdoğan ittifak ve Cumhurbşkanlığı seçimi sürecine ilişkin ”Kore’den gelirken gerekli çalışmaları arkadaşlarımla yolda yaptık, bu akşam nihai şeklini verip Pazar günü İstanbul il kongresinde manifestomuzu açıklayacağız.” dedi.

Erdoğan seçime hazırlıksız yakalanıldığı noktasında ”Bu işlerin hazırlığı olmaz, bizim hazırlığımız hep var, onların bir Osmangazi köprüsü var mı?” ifadesini kullandı.

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI

Uyuşturucu bağımlılığına ilişkin sorulan soruya cevaben ise Erdoğan ”Bunun bedeli öyle sıradan rakamlar değil bir neslin kopması gitmesi, buna karşı çok ciddi tedbriler almak durumundayız, en önemli adım eğitim öğretimdir, Yeşilay ile birlikte STK’lardan destek bekliyoruz. Manevi eğitimi de vermek zorundayız” dedi.

ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜNMESİ

Üniversitelerin köklü isimlerinden ayrılmasını istemeyenlerin görüşünü ifade eden soruya Erdoğan ”Mevcut isimlerden ismi kalkan kaldırılan yok” açıklamasını yaptı. Erdoğan, ”İstanbul Üniversitesi’nin şu andaki 105 binlik kapasitesi, kaliteyi düşürüyor. Bu nedenle YÖK ile görüşme yaptık YÖK bir çalışma yaptı. Bunu yaptıktan sonra ”burayı ikiye bölelim” dediler, ”fakültelerdeki sayıda öğrenci kapasitesi gözönüne alınmak üzere düzenleyelim” teklifi ile geldiler. Cerrahpaşa Tıp ve Çapa tıp konusunda tepki aldık. Dekanlar ile YÖK başkanı bir toplantı yaptı. Her ikisinin de başında İstanbul Üniversitesi ibaresi olacak” şeklinde konuştu.

SİYASETTE GENÇLERİN YERİ

Erdoğan, seçilme yaşına dair de ”18 kararını verirken ‘parlamentoyu çoluk çocukla mı doldurcaksınız’ diyenleri gördük, kim bunu diyen, parlamentoda bir profesör diyor. Bir profesör nasıl olurda kendi öğrencisine güvenmez” şeklinde konuştu.

Erdoğan şunları söyledi:

“TRUMP, ‘GENERALLERİM ŞU ANDA ATTIĞINIZ ADIMI UYGUN BULMUYORLAR’ DEDİ”

Biz 15 – 16 Mayıs’ta sayın Trump’la görüşmelerim sonrasında bizzat gelin bu işi birlikte yapalım dedim. Dediler ki benim generallerim şu anda attığınız adımı uygun bulmuyorlar dedi. Çünkü sizin tahsis ettiğiniz sayı YPG ve PYD ile mücadeleye yetmez dediler.

“SİZE ÜZÜLÜYORUZ” DEDİK!

Biz orada hava desteği verin bitiririz dedik. Ama biz size üzülüyoruz dedik. Siz teröre destek vermekle çok ağır bir fatura bırakıyorsunuz ardınızda dedik. Tarih sizi bununla anacak dedim.

Zeytin Dalı Harekatında YPG, PYD onlar adına savaş verdi. Orada ÖSO kahramanca savaştı biz 60 şehit verdik ama teröristler orada 3 bin 500’e yakın etkisiz hale getirildi. Bizim onlara söylediğimizin isabet yüzdesi farklı. Ama ABD’nin generallerinin verdiği bilgi çok yanlış. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok Suriye halkının huzuru bizim için çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.