Kılıçdaroğlu: Afrin merkezine girilmesin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’in içine girmesini asla doğru bulmuyorum’ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Zeytin Dalı Harekatı” operasyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye, güvenliğini alabilecek noktaya kadar gitmeli. Ama ben Afrin içine girilmesini asla doğru bulmuyorum. Çünkü bir kenti ele geçirmek gibi bir düşünce olmamalı. Yani biz niçin Afrin’e girdik, terör örgütü Türkiye’nin sınırlarında konuşlanmasın diye” dedi.

Fırat Kalkanı operasyonunda da El Bab’a kadar girilip durulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Daha derinlere inmenin hiçbir mantığı yok. Daha fazla şehit veririz, yazık günahtır. Türkiye’nin güvenliğini nereye kadar sağladık, işte efendim 10-20 km neyse oturulur buna karar verilir; denir ki ‘Şuraya kadar biz terörü temizledik bu bölge artık güvenli bir bölgedir, buraya Suriyeliler de yerleşebilir, destek de yapılabilir, ev de yapılabilir.’ Ama daha derinlere inmek Türkiye açısından ciddi bir sorun.”

HÜKÜMETTEN SERT TEPKİ

Kemal Kılıçdaroğlu’na, Bekir Bozdağ’dan tepki geldi. Bozdağ “Kılıçdaroğlu’nun Afrin açıklaması vahim yanlıştır, bu Türkiye’ye Afrin’i teröristlerden temizleme demektir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün bazı gazetelerde yer alan ‘Afrin’e girilmesini doğru bulmuyorum’ açıklaması vahim bir yanlıştır. Bu,Türkiye’ye, Afrin’i teröristlerden temizleme, Afrin’deki teröristlere dokunma demektir. Dolayısıyla teröristlere destektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.