Osmanlı Şehzadesi Osman Osmanoğlu Askere gidiyor!

Helal olsun Osman Osmanoğlu! Sen de ataların gibi vatanını korumak için eline silah alıyorsun. Biliyormusunuz, her ne kadar Osmanlı hanedanı cumhuriyet tarihçileri tarafından vatan haini ilan edilmişlerse de, rahmetli babamın anlattığına göre, VI Mehmed Vahdettin damadı Ömer Faruk Efendiyi milli mücadeleye katılmak için, gönüllü olarak, Anadolu’ya gönderdi. Ömer Faruk Efendi (d. 27 Şubat 1898, İstanbul – ö. 28 Mart 1969, Kahire) son Osmanlı halifesi Abdülmecid’in oğlu, son Osmanlı padişahı VI. Mehmed’in damadıdır. 1919-1924 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmıştır. 
Annesi Şehsuvar Başkadın Efendi idi. Kız kardeşi ise başka bir anneden doğan Dürrüşehvar Sultan’dı. Faruk Efendi 
Harbiye Mektebi’nden mezun oldu, daha sonra Almanya’da Potsdam Askeri Akademisi’ni bitirdi. I. Dünya Savaşında Verdun cephesinde savaştı. Türkiye’ye döndükten sonra sonra kuzeni Şehzade Mehmed Vahdettin Efendi’nin kızı olan Sabiha Sultan ile evlendi ve bu evlilikten Neslişah Sultan, Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlarında üç kız sahibi oldu. Alman İmparatoru II. Wilhelm’i V. Mehmed Reşad adına Almanya’ya ziyarete giden Şehzade Mehmed Vahdettin Efendi’ye Mustafa Kemal Paşa ile birlikte eşlik etti. Yolculuğunda ona eşlik eden heyette yer aldı.

Futbola olan ilgisiyle tanındı. 1919 yılında 21 yaşındayken Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığına seçildi ve sürgün nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalana kadar 5 yıl boyunca bu görevi sürdürdü.

1921 yılının Nisan ayında Millî Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya yola çıktı. Kimi kaynaklara göre Şehzade, Anadolu’daki hareketin başına hanedandan birinin geçmesinin uygun olacağı düşüncesiyle VI. Mehmed tarafından Anadolu’ya gönderilmişti. Ancak İnebolu dolaylarında, Mustafa Kemal Paşa’nın eski dostu olmasına rağmen, Ankara Hükümet yetkilileri tarafından İstanbul’a geri gönderildi. Yine babamın söylediğine göre emir ordusunda bir Osmanlı şehzadesi olmasını istemeyen Mustafa Kemal’den geldi. Ömer Faruk efendi kurtuluş savaşına katılsaydı acaba ne olurdu?

ERKAN HOCA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.