Terör devleti ABD’den büyük skandal! Terör örgütü elebaşını “general” yaptı

ABD, “terör devleti” olduğunu bir kez daha tescilledi. Zeytin Dalı Harekatının kendilerini alıkoyamayacağını söyleyen Pentagon sözcüsü, terör örgütü elebaşına “general” diyerek büyük bir skandala imza attı.

Terör devleti ABD'den büyük skandal! Terör örgütü elebaşını "general" yaptı
Terörün ana kaynağı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Albey Robert Manning, bugünkü basın toplantısında Türkiye’yi yakından ilgilendiren soruları cevapladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Sözcü Manning, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin paravan oluşumu SDG ile ilgili soruları cevaplarken, skandal ifadeler kullandı. ABD’li sözcü terörist elebaşı için “general” ifadesini kullandı. Terör destekçisi ABD’li sözcü, “DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerde ‘general’ Mazlum’u ve Suriyeli yerel güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuşarak büyük bir skandala imza attı.

Manning’in ‘general’ sıfatıyla anılan teröristin Şahin Cilo kod adıyla bilinen Ferhat Abdi Şahin olduğu öğrenildi. Aynı zamanda Mazlum Kobani adını kullanan terörist, Nisan 2017’de ABD Özel Harekât subaylarıyla Suriye’ninKaraçok Dağı‘nda görüntülenmişti. ABD’nin desteği sürdüreceğini açıkladığı bu isim, 28 Ekim 2015’ten bu yana İçişleri Bakanlığı’nın en çok aranan teröristler listesinde bulunuyor.

İNCİRLİK’TEN ÇEKİLME PLANI YOK

Sözcü Manning, ABD’nin Türkiye’deki İncirlik Üssü’nü Irak ya da Suriye’ye taşıma niyetinde olduğuna dair yerel basında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine ise, böyle bir plan olmadığını söyledi.

“ZEYTİN DALI BİZİ ALIKOYAMAYACAK”

New York Times gazetesinde geçen hafta yayınlanan ve Suriye’de sahadan kaleme alınan 20 bin YPG’linin Türkiye’ye karşı savaşmak için Afrin’e geçtiği iddiasına yer veren haber de Pentagon’daki brifingin gündemindeydi. Manning haberdeki rakamları doğrulayamayacağını söyledi. Manning Türkiye’nin Afrin’i hedef alan operasyonlarının DEAŞ ile mücadeleyi aksatmaya başladığına ilişkin iddialara şu sözlerle yanıt verdi:

“Bazı operasyonel duraksamalar olduğunun farkındayız. Bunlar çeşitli sebeplerle gerçekleşebiliyor. Ancak bizim Suriye’deki misyonumuz değişmedi. Hâlâ DEAŞ’ı yenmeye odaklıyız ve bunu yaparken SDG ana ortağımız olmayı sürdürüyor. DEAŞ’tan kurtarılmış bölgelerde general Mazlum’u ve Suriyeli yerel güvenlik güçlerini desteklemeyi sürdüreceğiz. Biz bunun (Zeytin Dalı Harekâtı) dikkat dağıtan bir şey olduğunu daha önce de söyledik. Ama operasyonel duraksamalar bizi uzun vadeli hedefimizden alıkoyacak bir şey değil.”

Albay Manning, savaşmak için Afrin’e geçtiği iddia edilen YPG’lilerin SDG’nin sadece bir bölümü olduğunu da ekledi.

SİLAHLANDIRDIĞI TERÖRİSTLERİN AFRİN’E GİTTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Pentagon’un Ortadoğu masasından sorumlu sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway de bazı ek açıklamalarla Albay Manning’in sözlerine açıklık getirmeye çalıştı. Türkiye’nin sürdürdüğü harekâtın Suriye’de DEAŞ ile mücadeleyi aksatıp aksatmadığına ilişkin soruları yanıtlarken Galloway, bazı YPG’lilerin Orta Fırat Vadisi’ndeki pozisyonları bırakıp gittiğini söyledi.

ABD’li sözcünün açıklamasından satırbaşları:

AFRİN’E GİDİP GİTMEDİKLERİNİ BİLMİYORMUŞ

SDG içindeki bazı savaşçıların Orta Fırat Vadisi’ndeki pozisyonlarını bıraktığını gördük. Muhtemelen Afrin’e gitmişlerdir ancak spekülasyon yapmak istemem. Ama artık orada (Orta Fırat Vadisi ) savaşmadıklarını biliyoruz. Bunun da operasyonel duraksama dediğimiz şeye neden olduğunu söylüyoruz. Ama SDG DEAŞ’tan kurtarılan yüzde 98’lik alanı kontrol etmeyi sürdürüyor. Biz de DEAŞ’ı hedef alan hava operasyonlarına devam ediyoruz.

TÜRKİYE’Yİ ANLIYORUZ AMA OPERASYON İSTEMİYORUZ

Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği sağlama hakkına saygı duyuyoruz. Ancak öte yandan Türkiye-Suriye sınırındaki gerilimin düşürülmesi ve DEAŞ karşıtı operasyonların kesintiye uğramadan devam etmesi için Türk muhataplarımızla temastayız.

TERÖRİST ELEBAŞINI ‘GENERAL’ YAPTI

DEAŞ’la mücadeleye odaklandıkları sürece “general” Mazlum’u, kurtarılan alanlardaki yerel Suriye güvenlik güçlerini ve sivil konseyleri desteklemeye devam edeceğiz. DEAŞ’la mücadeleye odaklanmayan hiçbir askeri çaba desteğimizi almıyor ve almayacak. SDG ile ortaklığımız DEAŞ’ı hedef alan operasyonlarla sınırlı.

“ÖNCE TERÖRİSTLER GİTTİ Mİ BİLMİYORUZ” DEDİ, SONRA “SİLAHLARI İZLİYORUZ” DEDİ

Binbaşı Galloway şu ana kadar ABD’nin SDG içindeki Kürt unsurlara DEAŞ ile mücadele için verdiği silah ve ekipmanın Afrin’e götürüldüğüne ilişkin bir durumun tespit edilmediğini kaydetti. Galloway, bunu çok rahatlıkla takip edebildiklerini savundu ve ekledi: “Nerede mümkün olursa danışmanlarımız SDG’nin Kürt unsurlarına verilen silah ve ekipmanın sadece DEAŞ’a karşı kullanılıp kullanılmadığını izleyecek. ABD’nin desteğinin amacı dışında kullanıldığına yönelik her iddia ciddiyetle takip edilecektir.”

YENIAKIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here