‘TSK, PKK’ya silah taşıyan Esed rejimi konvoyunu vurdu’ iddiası

Esed yanlısı İran destekli Şii milis güçlerinin Afrin’de PYD/PKK’ya askeri malzeme taşıyan konvoyunun TSK tarafından vurulduğu iddia edildi. Fakat TSK’dan bir açıklama gelmedi.

Beşşar Esed yanlısı İran destekli Şii milis güçlerinin Afrin’de terör örgütü PYD/PKK’ya askeri malzeme taşıyan konvoyunun Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından vurulduğu iddia edildi. Fakat TSK’dan bir açıklama gelmedi.

HİZBULLAH MEDYASI: TSK, ESED REJİMİ KONVOYUNU VURDU

Hizbullah medyası organları ve sosyal medya hesapları, TSK’nın Esed rejiminin ikmal noktası olan Ziyare yolunu vurduğunu iddia etti. Buna göre, rejim güçleri, grad füzeleriyle de karşılık verdi. Gazeteci Samet Doğan, o haberi Twitter’dan şu şekilde tercüme etti:

“Suriye rejimiyle ilk temas: Suriye ordusu, Türkiye’nin Afrin’e giden yardım konvoyunu Ziyara kontrol noktasında vurmasının ardından grad füzeleriyle karşılık veriyor. Türkiye’nin saldırısında konvoydaki kamyonlar ve içindeki yardım malzemeleri yok edildi.”

d_18

CAN ACUN DA DOĞRULADI

SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun da, Twitter hesabından “PKK’ya destek vermek için Afrin’e ulaşmaya çalışan konvoyun son durumu” ifadelerini kullanarak şu fotoğrafı paylaştı:

dd_62

BOMBALANAN NOKTA: ZİYARA

Araştırmacı Yazar Ensar Çalışkan, Twitter’dan “Nubl Zahra ve Afrin arasındaki Ziyara noktası TSK tarafından bombalanıyor. Bu nokta Esed rejiminin Afrin’e geçirdiği askerlerin gidiş güzergahı.” diye yazdı.

Çalışkan, akşam saatlerinde şu tweeti paylaşmıştı:

ddd_76

Çalışkan, bombalama sonrası şu fotoğrafı paylaştı:

f_15

TSK’DAN RESMİ AÇIKLAMA GELMEDİ

Konuya ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.