ABD o bölgeyi koz olarak kullanamayacak! Yüzlerce IŞİD’li ÖSO’ya teslim oldu

İdlib’in güneyinde bulunan Al Khavan (Khuveyn) bölgesinde 250’ye yakın silahlı IŞİD mensubu Özgür Suriye Ordusu’na teslim oldu. Teslimiyeti Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de doğruladı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilisi Rami Abdurrahman, İdlib’in güneyinde bulunan Al Khavan (Khuveyn) bölgesinde 250 silahlı IŞİD mensubunun aileleriyle birlikte Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) teslim olduklarını belirtti.

İDLİB’DE IŞİD BİTTİAbdurrahman, teslim olanların aileleriyle beraber 400 kişi olduğunu açıklarken İdlib’te IŞİD üyelerinin kalmadığını söyledi.

BU BÖLGE DENEN ÖNEMLİYDİ

Söz konusu IŞİD mensuplarının teslim olması ile İdlib cebi tamamen kapanmış oldu. Bu cepten İdlib’e yönelik saldırıların ABD tarafından kullanılacağı ve “Türkiye’ye Zeytin Dalı Operasyonu sebebiyle IŞİD İdlib’e saldırdı ve sızdı” propagandası yapacağı belirtiliyordu.

Fakat bu gelişme ile ABD’nin Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonu’na karşı yürüttüğü kara propagandada bir mevziyi kaybettiği değerlendiriliyor.

Şimdi ise eğer İdlib’e bir sızma olursa Esed rejimi askerleri ve onun safında savaşan İran destekli Şii milisler ya da PYD’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri tarafından olacağı ifade ediliyor.

yy_22

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.